+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda 19. yüzyıl sonlarında Selanik kentinin genel özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  19. yüzyıl sonlarında Selanik kentinin genel özellikleri
  19. yüzyıl sonlarında Selanik kentinin genel özellikleri 2. HAKAN
  Özel Üye

  Kısaca 19. yüzyıl sonlarında Selanik kentinin genel özellikleri

  Selanik 19.yüzyılın sonlarında Makedonya’nın en önemli,en güzel ve en kalabalık şehriydi. Selanik konumu gereği, dağlık balkan adasını boydan boya kesen yolların düğüm noktasında bulunması ve aynı zamanda bu yolları, işlek deniz ulaşımına bağlayan muhafazalı bir limana sahip olması bu vilayeti önemli kılmaktadır.

  2.Abdülhamit devrinde Selanik,Osmanlı Devleti’nin diğer yerlerine kıyasla, birçok bakımdan gelişmeler kaydetti. Bu dönemde şehir Osmanlı Avrupası’nın İstanbul’dan sonra en büyük şehri olup, Avrupa’nın büyük şehirleriyle rekabet edebilecek gelişmeler göstermekteydi. 1880’lerden itibaren ise zengin Yahudi ve Rumların villalarından oluşan bakımlı bir şehir doğmaya ve doğuya doğru genişlemeye başladı.

  Selanik, güney Balkanlar’ın tartışmasız ticari merkeziydi. Adriyatik’den Karadeniz’e ve Tuna’dan Ege’ye giden ana yolların kavşak noktasında kurulmuş olduğundan önemli bir transit limanına dönüşmüş ve daha 18.Yüzyıl başında dünya pazarıyla bütünleşmişti. Ancak sınırlı sermaye akışı, emniyetsiz ulaşım, Avrupa’nın sınai mallarıyla rekabet, düşük gümrük vergileri ve köylünün düşük alım gücü de Selanik’te sanayinin gelişmesini engelledi.

  Selanik şehrinin sürekli gelişen önemli bir liman şehri olmasından dolayı burada çok sayıda devlet konsolosluk açmıştır. Burada konsolosluğu bulunan devletler şunlardı: İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya, Avusturya-Macaristan, Danimarka, Belçika ve Yunanistan.

  Kaynak : Halil Rıfat Paşa Dönemi ve İcraatı (1827-1901) Kitabı

+ Yorum Gönder