+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım'ın biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım'ın biyografisi
  Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım'ın biyografisi 2. HAKAN
  Özel Üye

  Kısaca Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım'ın biyografisi

  makbule-han-m.jpg

  Makbule Atadan ya da evlendikten sonraki adıyla Makbule Boysan (d. 1885, Selanik - ö. 18 Ocak 1956, Ankara), Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşidir.
  1885 yılında Selanik'te doğdu. Balkan savaşlarından sonra annesi Zübeyde Hanım ile birlikte İstanbul'a yerleşti. Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Ankara'ya gitti. Bir süre ağabeyi Mustafa Kemal ile kaldıktan sonra Çankaya Köşkü arazisi içinde kendisi için inşa edilen Camlı Köşk'e yerleşti.

  1930'da Atatürk'ün isteğiyle Fethi Okyar'ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım, birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi.Atadan,aslen Gümülcineli bir fabrikatör olan Edirne milletvekili Mecdi Boysan (1886-25.12.1956) ile 1935 yılında evlendi.

  Eşinden daha sonra boşanan Makbule Atadan'ın,ağabeyi ile ilgili anıları Büyük Kardeşim Atatürk (1952) ve Ağabeyim Mustafa Kemal (1952) adlarıyla yayımlandı. 18 Ocak 1956 tarihinde saat 12:55'te 71 yaşındayken Ankara'da vefat etti.

+ Yorum Gönder