+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Fenikelilerin siyasi yapıları ve çevreyle olan ticari ve kültürel ilişkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fenikelilerin siyasi yapıları ve çevreyle olan ticari ve kültürel ilişkileri
  Fenikelilerin yaşadıkları bölge, siyasi yapıları ve çevreyle olan ticari ve kültürel ilişkileri 2. HAKAN
  Özel Üye

  Kısaca Fenikelilerin siyasi yapıları ve çevreyle olan ticari ve kültürel ilişkileri

  Doğusunda Lübnan Dağları, batısında Doğu Akdeniz kıyıları, güneyinde Ras Nakura Burnu, kuzeyinde Asi Irmağı bulunan alanda yaşayan Fenikeliler, denizci olduklarından Orta Doğudan Batı Akdeniz kıyılarına kadar yayılmışlardır ve deniz ticareti ile uğraşmışlardır.Fenikeliler Akdeniz civarında birçok koloni kurmuşlardır. Ticarette çok ileriydiler, gemileri de gelişmişti. Hammadde kaynaklarına ulaşmak için koloni kuruyorlardı ve Yunanlıların en büyük rakipleriydi. Kumaş, metal eşya, keten ihracatı yapıyorlardı.

  Akdeniz çevresinde birçok ticaret merkezleri ve koloniler kuran Fenikeliler, çöl kervanlarının uğrak noktaları olan Şam, Hama, Dibre şehirlerinden ticaret malları alıp satıyorlardı. Batı ile doğu arasındaki ticarete aracılık ve komisyonculuk edip, ithalat ve ihracattan büyük gelir sağladılar. Dokuma, işlenmiş deri, mor boya ve koku maddeleri ticaret dallarının başta gelenleriydi.

+ Yorum Gönder