+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bölünme Özelliğine Sahip Dokular Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Bölünme Özelliğine Sahip Dokular
  Bölünme Özelliğine Sahip Dokular Nelerdir

  Bitkisel dokular bölünür (Sürgen-meristem) doku ve bölünmez (değişmez) doku olarak iki bölümde incelenir. Bununla birlikte bazı bölünmez dokular belirli koşullar altında tekrar bölünme özelliği kazana bilirler.

  Birincil bölünür doku ve ikincil bölünür dokudan , bölünmez doku oluşur. Bölünmez doku ise değişime uğrayarak ikincil (meristem dokuyu oluşturabilir.

  A. Bölünür (Sürgen-Meristem) Doku
  * Meristem doku hücreleri, canlı, ince zarlı, bol sitoplazmalı, büyük çekirdeklidir.Kofulları küçük ya da yoktur. Hücre çeperleri incedir. Hücre arası boşlukları yoktur. Metabolizmaları hızlıdır.

  * Meristem hücreleri sürekli mitoz bölünmeyle çoğalır.

  * Bitkilerde gelişme ve farklılaşmayı sağlar.Boyca uzamayı ve enine büyümeyi meydana getirir.

  * Hormon üretirler.

  * Meristem doku bitkide kök, gövde, yaprak ve yan sürgün uçlarında bulunur.

  * Bölünür doku kökenine göre birincil meristem ve ikincil meristem olmak üzere ikiye ayrılır.

  * Sürgen doku hücrelerinde koful bulunmaz.

  1.Birincil Meristem Doku:

  * Bitkinin ömrü boşunca bölünme özelliğine sahip hücrelerin oluşturduğu dokudur.

  * Bitkinin kök ve gövde ucunda bulunur.Bitkinin boyuna uzamasını sağlar.Bu bölgeye büyüme noktası (büyüme konisi) denir. Uçtaki büyüme konileri sayesinde bitkide büyüme sınırsızdır. Büyüme noktaları, kökte kaliptra (yüksük), gövde de ise genç yapraklar tarafından korunur. Kaliptra zedelendiğinde, içteki bölünür doku çoğalarak kaliptrayı onarır.

  * Kök ve gövde büyüme bölgelerinde dıştan içe doğru dermatojen, periblem ve plerom olmak üzere üç farklı tabaka bulunur. Bu tabakaların faaliyeti sonucu, bitkinin farklı olan değişmez dokuları meydana gelir. Dermatojen epidermisi, periblem kabuk bölgesini, plerom da merkezi silindiri oluşturur.

  2.İkinci Meristem Doku:
  * Değişmez doku hücrelerinin sonradan mitoz bölünme kazanması ile meydana gelir.Böylece iç kambiyum ve dış kambiyum (mantar kambiyumu * fellojen) oluşur.

  * İç kambiyum, kök ve gövdede odun ve soymuk boruları meydana getirerek enine büyümeyi sağlar.Mantar kambiyumu mantar dokuyu oluşturur.Bu doku, bitkide mantarlaşma oluşturarak bitkinin dış etkenlerinden korunmasını sağlar.

  * Ilıman bölgelerdeki çok yıllık iki çenekli bitkilerde , iç kambiyum dan ilk baharda büyük hücreler, sonbaharda küçük hücreler oluşur.Her yıl tekrarlanan bu yapılar bitkinin yaşının hesaplanmasını sağlar.Bunlara yıllık halkalar denir.
 2. Acil

  Bölünme Özelliğine Sahip Dokular isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder