+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda Makinenin güç düğmesine basıldığı halde açılmıyor, ön panel ışıkları yanmıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Makinenin güç düğmesine basıldığı halde açılmıyor, ön panel ışıkları yanmıyor

  Makinenin Güç Düğmesine Basıldığı Halde Açılmaması ve Ön Panel Işıklarının Yanmama Sorunu  Aşağıdaki çözümü uygulayın eğer sorun çözülmediyse başka yollarda var onları deneyin mutlaka çözeceksiniz;
  Gelelim ilk çözüme:Bu tür durumda yapılması gereken ilk şey elektrik prizinde elektriğin olduğuna emin olmaktır. Daha sonra da makinenin tüm kabloları kontrol edilir, özellikle güç kablosu olmak üzere tüm kablolar sıkıca yerleştirilir.

  Sorun devam ediyorsa ana kart türüne göre aşağıdaki adımlar uygulanır:

  Ana kartımız AT ise;

  Büyük ihtimalle güç kaynağı (güç kaynağı) ünitesi arızalanmıştır. Yenisi ile değiştirmek gerekir.

  Güç düğmesi arızalanmış olabilir. Elektrik fişini söküp ve kasanın kapağını açarak güç düğmesini çıkartmalıyız. Düğmenin ucundaki kontak kablolarını kalın bir iletkenle kısa devre ederek kasanın arkasına elektrik kablosunu takalım. Eğer makine açıldıysa arıza düğmededir. Bu durumda yenisi ile düğmeyi değiştirmek gerekir. Elektrik fişi takıldığında düğmenin ucunda 220V olacağından dikkatli davranmalıyız.

  Ana Kartınız ATX ise;

  ATX ana kartlarda “soft power on/off” özelliği bulunmaktadır. Güç kaynağı ünitesi ana karttan alacağı komutlar doğrultusunda cihaza elektrik vermekte veya kesmektedir. Ana kartın bu komutu vermesi için yine ana kart üzerindeki “power on” jumperi kısa devre edilir. Bu işlem kasadaki açma kapama düğmesi ile yapılır. Eğer bu düğme bozuksa veya kablosu bu jumpere takılmamışsa bu işlem yapılmayacağından; makine açılmayacaktır. Düğmenin bozuk olma ihtimali düşünülerek ana kart üzerindeki bu jumper başka bir iletken ile (tornavida gibi) kısa devre edilerek makinenin açıp açmadığı kontrol edilir. Eğer açıyorsa düğme değiştirilir. Güç kaynağının ana karta gerilim veren kabloları haricindeki sabit disk, CD-ROM gibi cihazlara bağlı kabloları çıkartılır. Ana karta gerilim veren kablonun sıkı olmasına dikkat edilir. “Power on” jumperı kısa devre edilerek çalışıp çalışmadığına bakılır. Eğer makine açılıyorsa sabit disk veya CD-ROM gibi cihazlarda problem aranır. Güç kaynağının bozuk olma ihtimaline karşı sağlam bir güç kaynağı takılarak makinenin açılıp açılmadığına bakılır. Problem devam ediyorsa ana karta takılı ses kartı, faks modem gibi opsiyonel kartlar çıkartılır ve yeniden açılması denenir. Buna rağmen problem yine çözülmediyse ana kartın arızalı olma ihtimali yüksektir. Yeni bir ana kart takılır.
 2. Acil

  Makinenin güç düğmesine basıldığı halde açılmıyor, ön panel ışıkları yanmıyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder