+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda Renk algılayıcı sensör devreleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Renk algılayıcı sensör devreleri

  Renk algılayıcı sensör devreleri hakkında bilgi


  16F877 İLE RENK ALGILAYICI DEVRESİ PICBASIC PRO.

  16F877 İLE RENK ALGILAYICI DEVRESİ PICBASIC.jpg

  İşte bu devrede PIC 16f877 mikrodenetleyicisi kullanılarak LCD (Liquid Crystal Display) üzerinde renk algılayıcı uygulaması yapılmıştır. Devre tasarımı ve baskı devre işlemleri için Proteus ISIS ve Proteus ARES programları kullanılmıştır. Devrenin çalışma mantığı kapalı bir ortamda LDR’nin sırayla yanıp sönen ledlerin yaydığı ışıktan etkilenerek direncini değiştirmesi esasına dayanır.

  LDR önüne konan cisimden yansıyan ışığın etkisiyle analog bir sinyal www.alasayvan.net üretir bu sinyal 16F877 mikrodenetleyicisinin ADC pinlerinden PORTA.0 ‘a girilerek ölçüm yapılır. Bu devrede daha önce belirlenmiş renkli kartonlar LDR önüne konarak her rengin kendine ait sinyal tablosu çıkarılmıştır.

  Elde edilen tablodan MAVİ rengin toplamda 515-525 aralığında YEŞİL rengin 505-515 aralığında KIRMIZI renginse 490-500 aralığında olduğu gözlenmiştir. Bu değerler kullanılarak LDR önüne konan cismin rengi algılanmaktadır. Ölçüm yaparken cisimle LDR ve ledlerin www.alasayvan.net önünü tamamen kapatmalısınız.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  renk algılayıcı sensör devrelerini rengini öğrenmek istediğiniz eşyanın üstüne koyuyorsunuz ondan sonra bu senörler hangi renk olduğunu söylüyorlar.
+ Yorum Gönder


SENSÖR DEVRELERI