+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar & Teknoloji Forumunda Boyun Koparan Teknoloji Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Boyun Koparan Teknoloji

  Boyun Koparan Teknoloji Hakkında Bilgi

  Yani bu anlama geliyor ki bilgisayar başında fazla zaman geçirdiğimizde boynumuza zarar verir. Sadece boyun değil aslında gözler vb. şeylere de zarar verir.
  Teknoloji ilerledikçe hayatımız bir yandan kolaylaşırken, bir yandan da çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Teknolojiyle olan ilişkimiz bağımlılık derecesine varabiliyorken, fiziksel rahatsızlıklar da baş gösteriyor.

  Eğer her gün “boynum kopuyor”, “kollarım ağrıyor”, “dirseklerim çürümüş gibi” diyorsanız, yurtdışında bununla ilgili yeni bir araştırma yapıldı ve bir kavram gelişti. Yeni yapılan bir çalışma, yeni bir kavramı gündeme getirdi: "text neck". Text, metin demek; kısa mesaj için kullanılıyor. Neck de boyun demek.

  Şekil 1
  Boyun Koparan.jpg

  Kavramı takıntılı biçimde telefon ve tablet bilgisayar kullananlar için telaffuz ediyorlar. Çünkü mesaj yazarken de, tablet bilgisayarla haşır neşirken de boyun ister istemez eğik oluyor. Aslında aynısı klavye başında çok zaman geçirenler için de geçerli.
  Eğer saatlerini telefonla ilgilenerek; durmaksızın mesaj yazıp, okuyarak; sürekli e-postaları okuyarak (siz o kişi değilseniz, kesinlikle karşınızda oturuyordur ya da yanı başınızdadır; çünkü onlardan çok var!) saatlerini geçiren insanlar hastalanıyorlar.
  Çünkü boyun kaslarında, eklemlerinde problemler oluşuyor. Bileklerinde, kollarında da ağrılar oluşuyor.
  Yapılacak şey, tabi ki dikkatli olmak. Dik durmak, özellikle boynu dikleştirmek; çünkü boynun temel yapısı eğik değil, dik! Sürekli eğilen boyun omuzlardan, kollara, bileklere, boynun kendi dokusuna kadar pek çok noktada sorunun oluşmasına neden oluyor. Egzersizin faydalarını da atlamamak gerek.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Teknolojinin her zaman gelişmesi bize bir çok yarar ama gelelim ki her şeyin bir avantajı olduğu gibi dezavantajı da var. Yavaş yavaş her insan benzer sorunlar yaşıyor. Özellikle gözler ve boyun çok zarar görmektedir. Lütfen düzgün pozisyonları öğrenin. Özellikle bilgisayar karşısında dik durmaya özen gösterin.
+ Yorum Gönder