+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar & Teknoloji Forumunda ROOT Nedir ? Root yapmak gerekiyor mu ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  ROOT Nedir ? Root yapmak gerekiyor mu ?

  Root yapmak gerekir mi?


  Root nasıl bir sistemdir?
  Bilindiği gibi, Android Linux üzerine kurulmuş bir işletim sistemidir. Dolayısıyla da, Linux için geçerli olan birçok şey Android için de geçerlidir. Hatta, Linux kernelinin 3.Versiyonunun sonraki revizyonları ile birlikte, Android’e özel olan özelliklerde “mainstream” kernele dâhil edilmiş olacak. Bunun kullanıcı açısından aslında pek de önemi yok gibi çünkü kullanıcıya zaten modifiye edilmiş kernel sunuluyor. Ama geliştiriciler için muhtemelen daha iyi bir geliştirme ortamı sağlayacaktır. Belki de,bir şekilde Linux geliştiricilerinin Android üzerinde uygulamalar geliştirmesini de sağlayabilir.

  Bundan yola çıkacak olursak;

  Root ifadesi, az önce de dediğim gibi, “kök dizin” anlamına gelir ve bu kelime Linux’ta “superuser” ya da “admin” haklarını alma anlamına gelir. Bu haklar elde edildiğinde, kullanıcı sisteme ait tüm dosyalara ve programlara erişim hakkı alır.
  Peki madem sisteme erişim hakkı almak için root olmak gerekiyordu, neden şimdiye kadar herhangi bir sorun çıkmadı?

  Kullanıcı, root hakları aldığı zaman, sistemle ilgili dosyalarda ve programlarda, okuma ve çalıştırma hakkı dışında, “yazma” hakkı da elde eder. Yazma hakkı ise, değiştirmek, silmek ve buna benzer şeyler anlamına geliyor.

  Telefonunuzu satın aldığınız zaman, telefonunuzda “misafir” haklarına sahipsinizdir. Gerçekten de çok uygun bir tanım bu. Evinizi düşünün, evde misafirin girebileceği yer vardır, giremeyeceği yer vardır. Ev sahibi ise, evin her yerine girer, her şeyi yapabilir. Siz de satın aldığınız telefonda misafir haklarıyla, sadece belli yerlere girip belli işleri yapabiliyorsunuz. Ev sahibi olmak için “root” şart.
  Telefonu root etmeli miyim?

  Bu sorunun cevabını sadece siz bilebilirsiniz.

  Eğer telefonunuzu kurcalamayı seviyorsanız bunu yapın. Eğleneceksiniz. Ama eğer “Ben anlamam, zaten uğraşmam da diyorsanız, telefonunuz ve kendi iyiliğiniz için buna sakın kalkışmayın.

  Telefonu kurcalamaktan kasıt, ayarları ile oynayıp zil sesini vs. değiştirmek değil tabi ki. Telefon üzerinde gördüğünüz her şeyi değiştirmek veya kaldırmaktan bahsediyoruz burada. Görsel açıdan olaya bakarsak, operatörünüzün isminin yazdığı yere kendi isminizi yazabilirsiniz mesela. Ekran kilidini istediğiniz anda değiştirebilir, telefonunuzun Android sürümünün olduğu yere sevgilinizin ismini yazabilirsiniz.

  Misafir olarak kullandığınız Android işletim sistemine sahip telefonunuz hali hazırda, ortalama bir kullanıcının isteyebileceği özelleştirmelerin %80’ini rahatlıkla yapabilmenizi sağlıyor zaten. İstediğiniz ana ekranı kullanabiliyorsunuz, istediğiniz tarayıcıyı seçebiliyorsunuz, istediğiniz müzik veya video oynatıcıyı kullanabiliyorsunuz. Yani, root hayati bir şey değildir. Sadece önümüze sunulmuş bir seçenektir.

  Root olmanın avantajları ve dezavantajlarına geçmeden önce, ufak bir hatırlatma yapayım. Root olduğunuz zaman, sistem dosyaları ve dolayısıyla programları üzerinde tam hâkimiyetiniz oluyor. Yukarıdaki benzetmeden yola çıkarak bir uyarı yapmak gerekiyor: Ev sahibi olmak her ne kadar güzel ve kendine has avantajları ile geliyorsa da, aynı zamanda sorun ve sorumlulukları ile de geliyor. Kapının kırılması, içeri hırsız girmesi, evi su basması,evin boyasının dökülmesi gibi şeyler misafirin değil, ev sahibinin sorunudur.

  Bizim durumumuzda, misafir kaldığımız sürece bu tür kazaların olması neredeyse imkânsızdır. Dolayısıyla eğer sorun istemiyorsanız, yazıyı tam burada bırakıp sorunları daha oluşmadan çözebilirsiniz.

  Eğer illa kira öder gibi evsahibi olacağım diyorsanız veya bir arkadaşa bakıp çıkacaktım diyorsanız, sizi avantajları ve dezavantajlarını okumaya davet ediyorum.
 2. Acil

  ROOT Nedir ? Root yapmak gerekiyor mu ? isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder