+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Dennis Gabor hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dennis Gabor hayatı
  Dennis Gabor nerede ne zaman doğmuştur

  Dennis_Gabor.jpg

  Budapeşte, Macaristan, 5 Haziran 1900, eski bir madencilik şirketi direktörü Bertalan Gabor, oğlu ve eşi Adrienne doğdu. Benim hayat uzun fizik sevgisi, 15 yaşında aniden başladı. Ben üniversiteye kadar beklemeyin, ben önümüzdeki iki yıl içinde, o zaman en büyük hesabı öğrendi ve Chwolson ders kitabı ile çalıştı. Ben ve benim iş 30 yıl sonra böyle büyük bir rol oynadı renkli fotoğraf, Gabriel Lippmann yöntemi mikroskop Abbe teorisi tarafından nasıl hayran olduğunu hatırlıyorum. Ayrıca, rahmetli kardeşi George, biz, biz, o zaman kablosuz X-ışınları ve radyoaktivite gibi Modern vardı en deneyleri tekrarlamak bizim evde küçük bir laboratuvar, inşa. Ancak, üniversite yaşına ulaştığında, ben fizik mühendisliği yerine tercih etti. Fizik toplam yarım düzine üniversite sandalyeler ile Macaristan'da henüz bir meslek değildi ve bunlardan biri talip yeterli presumptious kim olabilirdi?

  Bu yüzden (Diploma Technische Hochschule Berlin, 1924, Dr-Ing. 1927 yılında), benim derece kazanılmış, elektrik mühendisliği, Berlin Üniversitesi mümkün olduğunca sık TH sinsice olsa, o zaman fizik Einstein, Planck, Nernst ve v. Laue, olağanüstü dini idi. Elektrik mühendisliği benim işim kaldı, benim çalışma uygulamalı fizik hemen hemen her zaman oldu. Doktora çalışmaları, ilk yüksek hızlı katot ışınlı osiloskop bir gelişme oldu ve ben bu ilk demir-kefen manyetik elektron merceği yaptı. Benim başarılı buluşlar ilk 1927 yılında, Siemens Halske AG katıldı; kızgın buhar ve molibden bant mühür ile yüksek basınç kuvars cıva lambası, milyonlarca streeet lambalar kullanılır beri. Ben bir cıva lambası sonra ancak kadmiyum lamba sonra değildi, çünkü bu, aynı zamanda şans benim ilk egzersiz, (bir şey arıyor ve başka bir şey bulma sanatı), ve bu bir başarı değildi.

  1933 yılında Hitler iktidara geldiğinde, Almanya'da sol ve Macaristan'da kısa bir süre sonra İngiltere'ye gitti. O zaman, 1934 yılında, İngiltere, depresyon derinliklerinde hala ve yabancılar için işler çok zordu. Ben bir mucit anlaşması İngiliz Thomson-Houston Co, Rugby, istihdam aldı. Buluş, şebeke ameliyat olabilir olumlu bir özelliği, bir gaz deşarj tüpü oldu. Ne yazık ki, çoğu kendi ışık yayma floresan tozları ile iyi verim vermek için başarısız oldu ki, kısa ultraviyole, ama en azından 1948 sonuna kadar kaldı BTH Araştırma Laboratuvarı, bana bir dayanak verdi. Savaş sonrası yıllarda, en verimli. Yazdı, diğerleri arasında, iletişim teorisi üzerine ilk kağıtlar, stereoskopik sinematografi bir sistem geliştirdi ve geçen yıl, 1948 "dalgayüzü yeniden yapılanma" olarak adlandırılan o anda, holografi en temel deneyleri yürütülmektedir. Bu da yine şans olarak bir tatbikat oldu. Orijinal amacı geliştirilmiş bir elektron mikroskobu, atom örgüleri çözmek ve tek atomların görme yeteneğine sahip oldu. Üç yıl çalışması, 1950-1953, Aldermaston AEI Araştırma Laboratuarı ile işbirliği içinde yürütülen saygın bazı sonuçlara yol açan, ancak hala çok amaç. Biz de 20 yıl erken başladı. Sadece son yıllarda elektron holografi bir başarı haline gelebilir noktası için geliştirilen bazı yardımcı teknikler var. Öte yandan, optik holografi, lazer icat ve girişten sonra bir dünya başarı haline geldi ve akustik holografi şimdi de umut verici bir başlangıç ​​yaptı.

  1 Ocak 1949 tarihinde, 1967 yılında emekli oluncaya kadar, daha sonra Uygulamalı Elektron Fizik Profesörü olarak ilk Elektronik Reader gibi, Bilim ve Teknoloji London Imperial College katıldı. Bu mutlu zaman oldu. Benim genç doctorands ile ortak çalışan olarak hemen hemen her zaman pek çok sorun, zor olanları saldırdı. İlk düşük basınçlı cıva yaylar, Langmuirs Paradox, açıklanamaz yoğun görünen elektron etkileşim aydınlatılması. Açıklama, elektronların çarpışmalar, ancak deşarj damar duvarında salınan bir sınır tabaka ile etkileşim değil, birbiri ile enerji alışverişinde oldu. Biz, aynı zamanda bir Wilson sis odası olan parçacıkların hızı maksimum iyonizasyon noktada, onlara yüksek frekanslı yolları zaman işaretleri kritik alan, etkileyici, ölçülebilir hale gelmiştir. Diğer gelişmeler: holografik bir mikroskop, yeni bir elektron-hız tayfölçer evrensel, non-lineer bir "öğrenme" öngörücü, tanıyıcı ve simülatör zaman serisi, yassı, ince ve renkli televizyon tüpü ve termiyonik bir yeni tip bir analog bilgisayar dönüştürücü. Teorik çalışma, iletişim teorisi, plazma teorisi, magnetron teorisi ve kritik bir yüksek sıcaklıkta plazma, 1000 amper alan şarj telafi iyon demeti, tarafından kurulmuştur hangi füzyon, bir plan üzerinde yeterince hızlı çalıştırmak için birkaç yıl geçirdi oluşumu sırasında ortaya çıkan pek çok kararsız modları. Neyse ki hiç para teorisi gelişimi için harcanan gerekiyordu, böylece en azından bir kararsız modunu her zaman olmaya devam ettiğini gösterdi.

  Benim emekli olduktan sonra 1967 yılında Kıdemli Araştırma Görevlisi olarak Imperial College ile bağlı kaldı ve Kurmay Başkanı ile işbirliği CBS Laboratuvarları, Stamford, Conn Scientist, benim hayat boyu arkadaşı Dr. Peter C. Goldmark oldu iletişim ve görüntü pek çok yeni planlarında. Bu beni mutlu bir mucit olarak meşgul etti, fakat bu arada, 1958 yılından bu yana şimdiye kadar yeni bir ilgi çok fazla zaman harcadı; bizim endüstriyel uygarlığın geleceği. Ben daha oldu ve bir teknoloji ve sosyal kurumlar arasında ciddi bir uyumsuzluk geliştirmiş olduğu daha ikna ve yaratıcı zihinleri sosyal buluşlar ilk öncelik olarak dikkate almak gerekir. Bu mahkumiyet Geleceği, 1963, Yenilikler, 1970, ve Olgun Derneği, 1972 yarattım, üç kitap ifadesini bulmuştur. Ben hala ellerimi çok bitmemiş teknolojik çalışmaları olmasına rağmen, bu benim kalan yıllarda benim ilk öncelik olarak düşünün.  Başarılar  Royal Society, 1956 Fellow.  Hon. Macar Bilimler Akademisi, 1964 Üyesi.  D.Sc. Univ. Londra, 1964, Hon. D.Sc. Univ. Southampton, 1970, ve Teknoloji Üniversitesi, Delft, 1971.  Physical Society of London Thomas Genç Madalyası, 1967.
  Int Cristoforo Colombo Ödülü. Öğr. İletişim, Cenova, 1967.  Franklin Enstitüsü'nde Albert Michelson Madalyası, Philadelphia, 1968. Royal Society, 1968 Rumford Madalyası.  Elektrik ve Elektronik Mühendisleri, 1970 Kurum Onur Madalyası. Fransız Fizik Derneği Prix Holweck, 1971. İngiliz İmparatorluğu'nun Sipariş Komutanı, 1970.  1936 yılından bu yana Joseph Kennard Butler ve Rugby Louise Butler kızı Marjorie Louise ile evlendi.


  Les Prix Nobel tr 1971, Editör Wilhelm Odelberg, [Nobel Vakfı, Stockholm, 1972 itibaren

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü zamanda yazılmış ve daha sonra kitap serisi Les Prix Nobel / Nobel Ders Verme yayımlandı. Bu bilgiler bazen Laureate tarafından sunulan bir zeyilname ile güncellenir.  Dennis Gabor, 8 Şubat 1979 tarihinde vefat etti.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Dennis Gabor Macar asıllı 5 Haziran 1900 doğumlu İngiliz fizikçi, elektrik mühendisi ve mucittir.. Holografi'yi bulup üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmalarıyla daha sonra 1971 yılında Nobel Fizik Ödülü kazanmıştır.
+ Yorum Gönder


dennis gabor kısaca hayatı,  dennis gabor hayatı,  dennis gabor,  dennis gabor hayatı kısa