+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Enrico Fermi hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Enrico Fermi hayatı
  Enrico Fermi yaşamıyla alakalı genel bilgiler  Enrico Fermi, 29 Eylül 1901, Alberto Fermi, İletişim Bakanlığı Başmüfettişi ve Ida de Gattis oğlu tarihinde Roma'da doğdu. O yerel bir dilbilgisi okuluna ve A. Amidei arasında matematik ve fizik onun erken yetenek, babasının arkadaşları tarafından kabul ve teşvik edildi. 1918 yılında, o Pisa Scuola Normale Superiore bir burs kazandı. Profesör Puccianti ile, 1922 yılında fizik doktorasını kazanıyor, Pisa Üniversitesi'nde dört yıl geçirdi.

  Kısa bir süre sonra, 1923 yılında, İtalyan Hükümeti bursu verildi ve Göttingen'de professör Max Born 'la birkaç ay birlikte geçirdi. Rockefeller Bursu ile, 1924 yılında, o P. Ehrenfest çalışmak için Leyden taşındı ve daha sonra aynı yıl iki yıl (1924-1926) Matematiksel Fizik ve Mekanik Üniversitesi Öğretim Üyesi sonrası işgal için İtalya'ya döndü Floransa.

  1926 yılında, Fermi günümüzde «Fermi istatistikleri» olarak bilinen istatistik yasaları,, Pauli'nin dışlama ilkesine tabi parçacıkları yöneten keşfetti (artık olarak adlandırılır «fermiyonlar», aksine «bozonları» hangi Bose-Einstein istatistikleri itaat edin).

  1927'de Fermi, Roma Üniversitesi'nde teorik fizik profesörü (Nobel ödülünü aldıktan hemen sonra, Mussolini 'nin faşist diktatörlüğünden kaçıp Amerika'ya göç görevini 1938 yılına kadar sürdürdü) seçildi.

  Roma'da kariyerinin ilk yıllarında kendini elektromanyetik problemlerin çözümüne ve bazı spektroskopik olayların teorik araştırmalar ile işgal etti. Ama o dış elektronlar atom çekirdeğinin kendisi doğru yaptığı zaman bir sermaye dönüm noktası geldi. 1934 yılında, o, Pauli'nin fikir nötrino radyasyon Teorisi ile önceki iş coalescing, Beta bozumu Teorisini gelişti. Curie ve Joliot yapay radyoaktivite (1934) tarafından keşfedildikten sonra, o nötron bombardımanına maruz kalan hemen hemen her elementin nükleer dönüşüme oluşur gösterdi. Bu çalışma aynı yıl yavaş nötronların keşif, nükleer fisyon keşfi ve Periyodik Tablo o kadar ötesinde yatan unsurların üretim önde gelen sonuçlandı.

  1938 yılında Fermi tartışmasız nötronlar üzerinde en büyük uzman ve onun gelişinden kısa bir süre sonra, Columbia Üniversitesi, NY (1939-1942) Fizik Profesörü olarak atandı Amerika Birleşik Devletleri, bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdü.

  Fisyon keşfi üzerine, 1939 yılında Hahn ve Strassmann'ın erken, o hemen ikincil nötronların emisyon ve bir zincirleme reaksiyon olasılığını gördü. O büyük bir coşku ile çalışmaya başladı ve sonuçta atom kazık ve ilk kontrollü nükleer zincir reaksiyonu yol açan klasik bir dizi deney yönetti. Bu, 2 Aralık 1942 tarihinde Chicago'da gerçekleşti squash kortu Chicago stadyumun altında yer. Ardından, ilk atom bombasının geliştirilmesi ile bağlantılı sorunların çözümünde önemli bir rol oynadı (takım fizikçiler, nükleer enerji ve atom bombasının geliştirilmesi için Manhattan Projesi liderlerinden biriydi.)

  1944 yılında Fermi Amerikan vatandaşı oldu ve savaş sonunda (1946), Chicago Üniversitesi, 1954 yılında onun zamansız ölümüne kadar düzenlenen bir konum Nükleer Araştırmalar Enstitüsü'nde profesörlük teklifini kabul etti. Orada yüksek enerji fiziği onun dikkatini döndü ve pion-nükleon etkileşimi çalışmalarına öncülük etti.

  Dev bir hızlandırıcı olarak hareket -, kozmik fantastik enerjiler için hesap hayatının son yıllarında Fermi evrensel bir manyetik alan hangi göre, böylece gelişmekte olan bir teori, kozmik ışınlar gizemli kökenli sorunu ile geçirdi.Sonunda ışın parçacıkları.

  Profesör Fermi, hem teorik ve deneysel fizik alanında çok sayıda makale yazarı idi. Onun en önemli katkılar:

  "Sulla quantizzazione del gaz perfetto monoatomico", parçalamak. Accad. Naz. Lincei, 1935 (Z. Fiz, 1936), elektronik gaz ve parçacıkların Pauli Prensibi itaat yapılan gazların istatistik temelleri ile ilgili.

  Parçalamak içinde yayınlanan çeşitli kağıtlar. Accad. Naz. Lincei, 1927-1928, Atomun istatistiksel modelini (Thomas-Fermi atom modeli) ve atomik özelliklerin hesaplanmasında semikantitatif bir yöntem ile anlaşma vermek. H. Falkenhagen, Leipzig, 1928 tarafından düzenlenen, Quantentheorie und Chemie: Bu çalışmanın bir özgeçmişiniz hacmi Fermi tarafından yayımlandı.

  "Uber die magnetischen Momente der AtomKerne", Z. Fiz, 1930, spektrum hatlarının aşırı ince yapıların kantitatif bir teoridir. Bazı çekirdeklerde manyetik anları bundan saptanır.

  "ß Tentativo di una teoria dei Raggi" Ricerca Scientifica, 1933 (Z. Fiz, 1934), nötrino varlığı ilk olarak Pauli tarafından önerilen ß-ışınları emisyon hipoteze göre bir teori,, teklif .

  Nobel Fizik Ödülü Fermi nötronlar tarafından üretilen yapay radyoaktivite konusundaki çalışmaları için verilen ve nükleer reaksiyonlar yavaş nötronlar aracılığıyla getirdi. Bu konuda "Radioattività indotta dal bombardamento di neutroni" ilk kağıt Ricerca Scientifica, 1934 yılında kendisi tarafından yayımlandı. Tüm iş, kendini ve çeşitli işbirlikçileri tarafından aşağıdaki gazetelerde toplanır: Proc "nötron bombardımanı ile üretilen Yapay radyoaktivite". Roy. Soc, 1934 ve 1935; "yavaş nötron emilimi ve difüzyon", Fiz. Gelirler, 1936. Nötron ile bağlı olan teorik sorunlar, kağıt, "do Sul moto dei neutroni Lenti", Ricerca Scientfica, 1936 yılında Fermi tarafından tartışılmıştır.

  Onun Toplanan Bildiriler arkadaşı ve eski öğrencisi, Profesör E. Segre (O. Chamberlain ile Nobel Ödülü sahibi 1959 Karşıt protonun keşfi için) başkanlığında bir komite tarafından yayınlanmaktadır.

  Fermi birkaç akademilerin üyesiydi ve (İtalya Kraliyet Akademisi'nin ilk 30 üye arasından seçilen, 1929 yılında, kariyerinin başlarında), İtalya ve yurt dışı toplumların öğrendim.

  Öğretim görevlisi olarak, o her zaman büyük bir talep ve Stanford Üniversitesi, Kaliforniya, Michigan Üniversitesi Ann Arbor da birkaç ders vermiş oldu. Şimdi kendi adını taşıyan - atom çalışmaları için 50.000 ABD doları, özel bir ödül ilk layık görüldü.

  Profesör Fermi Laura Capon 1928 yılında evlendi. Onlar, bir oğlu Giulio ve bir kızı Nella vardı. Onun favori pastimes, yürüyüş dağcılık ve kış sporları.

  28 Kasım 1954 tarihinde Chicago'da öldü.

  Nobel anlatım, Fizik 1922-1941, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1965

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü anda yazılı ve kitap serisi Les Prix Nobel ilk kez yayımlandı. Daha sonra düzenlenebilir ve Nobel Anlatım yayınlanamaz. Bu belge alıntı için, yukarıda gösterildiği gibi her zaman kaynak belirtiniz.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Enrico Fermi 29 Eylül 1901 yılında Roma da dünyaya gelmiştir. Enrico Fermi fizk dalında üğraşmaktadır. Başarıları nedeniyle 1938 yılında nobel fizk ödülünü almıştır. 29 Kasım 1954 tarihinde Amerika da ölmüştür.
+ Yorum Gönder


enrico fermi hayatı kısaca,  enrico fermi kısaca hayatı,  enrico fermi hayatı