+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Gustaf Dalén hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Gustaf Dalén hayatı
  Gustaf Dalén yaşamı hakkında bilgiler  Nils Gustaf Dalen Skaraborg, İsveç Stenstorp 30 Kasım 1869, bir çiftçinin oğlu olarak doğdu. Onun ön eğitiminin ardından, o süt hayvancılığı çalışma Tarım Okulu girdi ama sonra bir teknik eğitim aramak için, mekanik onun doğal hediye kabul Gustaf de Laval tarafından tavsiye edildi. Göteborg Chalmers Enstitüsü için kendini hazırlamış ve 1892 yılında kabul kazandı. 1896 yılında mühendis olarak mezun oldu ve Eidgenössisches Polytechnikum Profesör Stodola altında eğitim, İsviçre'de bir yıl geçirdi.

  İsveç'e döndükten Dalen Göteborg biraz araştırma yürütülen ve bir danışman mühendisi olarak ayarlayabilirsiniz. O Svenska Karbid-och ASETİLENE AB Teknik Şef oldu (İsveççe Karbür ve Asetilen, Ltd) 1901 yılında ve daha sonra 1906 yılında Baş Mühendis oldu Gaz Akümülatör Tiyatrosu'na katıldı. 1909 yılında şirketin Genel Müdür olarak Dalen Svenska Aktiebolaget Gasaccumulator (AGA) (İsveç Gaz Akümülatör Ltd) olarak yeniden yapılandı.

  O eski bir çıkrık tarafından desteklenmektedir bir harman makinesi inşa Dalen Kullanıcı yaratıcılığı ilk yaptığı ilk gün babasının çiftliğinde gösterdi. O sütün tereyağını içeriği göstermek için yapmacık bir cihaz ve böylece de Laval ile yaptığı temas yaptı. Onun ileri eğitimin tamamlanmasından sonra, o inşaat sıcak bir hava türbini ve ilgili hava kompresörler ve pompalar üzerinde çalıştı. Aynı zamanda bir pastörizasyon aparatı ve sağım makinesi icat etti.

  1901 yılında, Dalen şirketi çözünmüş asetilen Fransız buluşun patent haklarını satın aldı ve o fenerler için otomatik yanıp sönen işaretleri üzerine çalışmaları başladı. Sonraki akşam otomatik ışık ve şafakta kendisi söndürmek için bir işaret neden olan güneş-valf, Onun buluşu, fenerler, bir yıla kadar dönemler için mükemmel ve katılımsız işlev sağladı. Asetilen depolama için asbest ve diatom toprak gözenekli bir kitle ile dolu silindir onun icadı bu malzeme ve kaynak kullanımı ele tehlikeler oldukça güvenli oldu azalttı. Ayrıca kırık gömleği kaldırılması ve bunların yerine yenilerini akkor manto ve bir aygıt kullanmak için gaz ve hava sürekli ve doğru bir denge sağlamak için bir karıştırıcı icat etti.

  1912 yılında, açık bir yerde asetilen silindirleri güvenlik cihazları test ederken, yeterli güvenlik önlemleri alınmış olduğu, ani bir patlama ciddi Dalen yaralandı ve onun görme kaybına neden. O, onun diğer yaralanmalar kurtarıldı ve onun büyük iş göremezlik üstesinden gelmek, yaptığı araştırmalar devam etti. Panama Kanalı aydınlatma için sözleşme imzaladı ve daha sonra artık evrensel kullanımı, sadece sekiz kilo kömür kullanarak 24 saat boyunca yemek ısı korur, bir soba icat termal teknikleri alanında döndü.

  Dalen Kullanıcı yazıları azdı, ancak ışık, kara, deniz ve hava yoluyla seyahat yararına hükmün pratik bir şekilde damgasını vurmuştur ve bu nedenle güvenlik.

  Dalen üzerine görüşülen birçok ayrımlar aralarında İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 1913, ve, Bilim ve Mühendislik, 1919 Akademisi üyeliği. 1918 yılında Lund Üniversitesi Fahri Doktor ve Uluslararası Asetilen Derneği Morehead Madalyası aldı. Milli Ekonomi Derneği tartışmalarına katıldı ve neredeyse yirmi yıldır Lidingö Kent Konseyi görev yaptı.

  Dalen Elma Persson 1901 yılında evlendi. Onlar iki oğlu ve iki kızı vardı. Onların en büyük oğlu, Gunnar, bir mühendis olarak nitelikli ve AGA bir Direktörü olarak babasının izledi; küçük oğlu Anders, Tıp Doktoru oldu; Gustaf kardeşi Albin, ünlü göz doktoru, Caroline Enstitüsü'nde profesör oldu.

  Dalen Lidingö yaptığı villa, 9 Aralık 1937 tarihinde vefat etti.

  Nobel anlatım, Fizik 1901-1921, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1967

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü anda yazılı ve kitap serisi Les Prix Nobel ilk kez yayımlandı. Daha sonra düzenlenebilir ve Nobel Anlatım yayınlanamaz. Bu belge alıntı için, yukarıda gösterildiği gibi her zaman kaynak belirtiniz.


  Telif Hakkı © Nobel Vakfı, 1912
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Nils Gustaf Dalen 30 Kasım 1869 tarihinde İsveç de dünyaya gelmiştir. Önemli bir fizikçilerden biridir. 1912 tarihinde nobel fizik ödülünü almıştır. 9 Aralık 1937 tarihinde İsveç de hayatına son vermiştir.
+ Yorum Gönder