+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Gabriel Lippmann hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Gabriel Lippmann hayatı
  Gabriel Lippmann yaşamı hakkında genel bilgi


  Gabriel Lippmann hayatı.jpgGabriel Lippmann hayatı1.jpg

  Gabriel Lippmann Hollerich, Lüksemburg 16 Ağustos 1845 tarihinde Fransız ana babadan doğdu. Aile Paris'e taşındı ve o evde onun erken eğitim aldı. 1858 yılında Lisesi Napolyon girdi ve on yıl sonra Ecole Normale kabul edildi. O sadece ona ilgi ve kendi zevkine hitap etmedi ihmal çalışmaları üzerine yoğunlaştı Onun okul hayatına önemli ölçüde başarılı değildi, o bir öğretmen olarak onu nitelikli olurdu sınav başarısız oldu. 1873 yılında, o fen bilimleri yöntemleri incelemek için Almanya'yı ziyaret eden bir Hükümet bilimsel misyonu atandı: o Berlin'de Helmholtz Heidelberg Kühne ve Kirchhoff ile çalıştı.

  Lippmann Paris Fen Fakültesi 1878 yılında katıldı ve 1883 yılında o Matematiksel Fizik Profesörü olarak atandı. Üç yıl sonra Jamin başarı, Deneysel Fizik Profesörü oldu, ve o, daha sonra Sorbonne transfer edildi Araştırma Laboratuvarı Direktörü olarak atandı. Onun ölümüne kadar da bu konumunu korudu.

  Lippmann, özgün ve bağımsız bir zihin, fizik, özellikle elektrik, termodinamik, optik ve fotokimya pek çok farklı dalları için çok değerli temel katkılar yaptı. Onun olağanüstü duyarlı kılcal elektrometre, diğer araçlar arasında, bu gelişme yol açtı: Heidelberg elektrik ve kılcal olaylar arasındaki ilişkiyi inceledi.

  Profesör Lippmann 1886 yılında renkli fotoğraf reprodüksiyonu için onun sürecinin genel teorisi evrim vardı ama pratik uygulaması büyük zorluklar sundu. Ancak fotoğrafları fotoğraf filmi değişen duyarlılığı biraz nedeniyle kusurlu olmasına rağmen, sabırlı ve becerikli deney yıl sonra, o, süreç 1891 yılında Bilimler Akademisi iletişim kurmak mümkün. 1893 yılında, renkler mükemmel orto-chromatism ile imal edildiği A. ve L. Lumiere tarafından alınan Akademisi fotoğraflar sunmak başardı. O tam bir teori 1894 yılında yayınladı.

  1895 yılında, Lippmann fotoğraf kaydı kullanarak, zaman ölçümleri kişisel denklemi ortadan kaldırarak bir yöntem gelişti ve o zaman neredeyse eşit sürenin iki sarkaç salınım karşılaştırma bir yöntem oluşturulması, sarkaç saatler usulsüzlüklerin ortadan kaldırılması okudu. O coelostat icadını, bir fotoğraf alınabilir, böylece bir yıldız ve çevresindeki yıldızlar görüntü durduran bir cihaz ile astronomi katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda, fizik birçok şube yararı için standart araçlara çok daha hünerli cihazlar ve geliştirmeler için sorumlu oldu.

  Onun çalışmaları özellikle onun kağıtları, özlülük ve özgünlük belirtilmiştir Paris Bilimler Akademisi iletişim kaydedilir. Müdahalenin fenomen temelli fotoğrafçılık alanında renkler, üreyen Onun yöntemi, ona 1908 Nobel Fizik Ödülü kazandı.

  Profesör Lippmann 1886 yılında Bilimler Akademisi üyesi oldu ve 1912 yılında Başkan olarak görev yaptı. O Bureau des Tûl Kurulu üyesi ve Londra Royal Society Yabancı Üyesi oldu.

  1888 yılında Lippmann V. Cherbuliez, Fransız Akademisi üyesi yazar kızı ile evlendi.

  13 Temmuz 1921 tarihinde Mareşal Fayolle başkanlığında bir misyonun bir üyesi olarak Kuzey Amerika için bir yolculuktan döndükten sırasında, denizde öldü.

  Nobel anlatım, Fizik 1901-1921, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1967
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  gabriel lippmann bilim adamı ve mucit olan fıransızlı adam bir çok başarıya imza atı bu başarılar nedeniyle nobel fizik ödülüne layık gorundu
+ Yorum Gönder


gabriel lippmann hayatı ,  gabriel lippmann kısaca hayatı