+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Johannes Stark hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Johannes Stark hayatı
  Johannes Stark yaşamı hakkında bilgiler


  JohannesStark.jpg


  Johannes Stark Schickenhof, Bavaria 15 Nisan 1874 tarihinde doğdu; babasının indi sahibi oldu. O daha sonra Regensburg Bayreuth Gymnasium (gramer okul) ve eğitim, fizik, matematik, kimya ve kristalografisi okumak için 1894 yılında Münih Üniversitesi'nde devam etti. Stark, loş ortamı belirli bir tür Newton'un electrochronic halkalar üzerinde yaptığı doktora tezi temelinde 1897 yılında mezun oldu. 1900 kadar 1897 Münih Üniversitesi Fizik Enstitüsü von Lommel asistanı olarak çalıştı ve daha sonra Göttingen Üniversitesi'nde fizik maaşsız üniversite öğretim görevlisi oldu. 1906 yılında Hannover Technische Hochschule olağanüstü profesörü olarak atandı ve 1909 yılında orada doçent oldu Technische Hochschule Aachen daveti izledi. 1917 yılında benzer bir randevu Greifswald Üniversitesi izledi. Üç yıl sonra, 1922 yılına kadar kaldı, Würzburg Üniversitesi Fizik Enstitüsü, taşındı.

  : Gazlar elektrik akımları, spektroskopik analizi, ve kimyasal değerlik Stark'ın bilimsel çalışmalar üç büyük alanları kapsar. Onun yapısı ve kimyasal atomların spektrum değişiklik arasındaki bağlantı ile spektroskopik iş fırsatları. Stark, "Kanal ışınlarında Doppler etkisini keşfi ve elektrik alanlarında spektral çizgilerinin yarma" 1919 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödül ona ait özel bir laboratuvar kurmak için olanak sağladı.

  1933 yılında Stark, 1939 yılında emekli olana kadar kaldı von Paschen, halefi olarak Physikalisch-Technische Reichsanstalt (Fiziko-Teknik Enstitüsü) Başkanı seçildi. Aynı zamanda Deutsche Forschungsgemeinschaft (Alman Araştırma Derneği) Başkanı görevini üstlendi.

  Stark, üretken bir yazardı ve 300'den fazla bilimsel makale yayınlandı. Gasen adlı kitabında Die Elektrizität (gazların Elektrik) 1902 yılında yayımlandı. Bu ilköğretim radyasyon ve kimyasal atomların elektrik spektroskopik analizi çalışmaları ile takip edildi. Kimyasal değerlik üzerine yaptığı çalışmaları ile ilgili olarak, bir kitap Die Elektrizität im Chemischen Atom (kimyasal atomu Elektrik) yazdı. Stark Jahrbuch der Radioaktivität und Elektronik (Yıl Radyoaktivite ve Elektronik Kitap) kurdu ve 1913 yılına kadar 1904 bu yayın düzenlenebilir.

  Johannes Stark, Göttingen, Roma, Leyden, Viyana ve Kalküta'da Akademileri karşılık gelen bir üyesi oldu ve 1910 yılında Viyana Bilimler Akademisi Baumgartner Ödülü ve 1914 yılında Göttingen Bilimler Akademisi Vahlbruch Ödülü verildi, hem de Roma Akademisi Matteucci Madalyası.

  Stark, hayatının son yıllarında, ülkesinin Yukarı Bavyera Traunstein'dan yakın emlak Eppenstatt onun özel laboratuar, hafif sapma unhomogeneous bir elektrik alanı etkisi araştırılmıştır.

  O Uepler Luise evlendi. Onlar beş çocuğu vardı. Onun canlandırmalarından, ormancılık ve meyve ağaçları yetiştiriciliği.

  Stark, 21 Haziran 1957 tarihinde öldü.

  Nobel anlatım, Fizik 1901-1921, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1967
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Johannes Stark 15 Nisan 1874 tarihinde Almanya da dünyaya gelmiştir. Johannes Stark fizikle üğraşmaktadır. 1919 tarihinde nobel ödülünü almıştır. 21 Haziran 1957 tarihinde Almanya da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


johannes stark hayatı