+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Murray Gell-Mann hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Murray Gell-Mann hayatı
  Murray Gell-Mann 15 Eylül 1929 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir. Murray Gell-Mann önemli bir fizikçilerden biriydi. 1969 yılında başarıları nedeniyle nobel fizk ödülünü almayı hak etmiştir. Simdiki günümüzde Amerika da yaşamaktadır.

  Murray Gell-Mann, New York, 15 Eylül 1929 tarihinde doğdu. O onun elde Lisans Yale Üniversitesi ve 1948 yılında doktorasını
  1951 yılında Massachusetts Institute of Technology. 1952 yılında, Institute for Advanced Study için bir üyesi oldu, 1952-1953 döneminde kendisinin 1954 yılında dispersiyon bağıntıları ile ilgili araştırma için Doçent olarak atandı, Yardımcı Doçent, 1953 - 1954 yılları arasında, Chicago Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu.
  Bu dönemde o tuhaflığı teori ve sekiz katlı yol teorisi geliştirdi.
  Yaptığı araştırma 1956 yılında profesör olarak atandı, daha sonra zayıf etkileşimlerin teorisine daha döndü.


  1959 yılında Profesör Gell-Mann, Amerikan Fizik Derneği Dannie Heineman Ödülü'ne layık görüldü. O, bu toplumun bir üyesi ve Ulusal Bilimler Akademisi üyesi.

  Murray Gell-Mann, 1955 yılında J. Margaret Dow ile evli, bir kızı Elizabeth, ve bir oğlu Nicholas var.

  Nobel anlatım, Fizik 1963-1970, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1972

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü anda yazılı ve kitap serisi Les Prix Nobel ilk kez yayımlandı. Daha sonra düzenlenebilir ve Nobel Anlatım yayınlanamaz. Bu belge alıntı için, yukarıda gösterildiği gibi her zaman kaynak belirtiniz.

  Telif Hakkı © Nobel Vakfı 1969


  Lahikası, Mayıs 2007
  Murray Gell-Mann, günümüzün en önde gelen bilim adamlarından biridir. Halen 1955 yılında öğretim katıldı Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Santa Fe Enstitüsü Üyesi yanı sıra Robert Andrews Millikan profesörü Değerli. 1969 yılında temel parçacık teorisi üzerine çalışmaları için Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. O, 1994 yılında yayınlanan, basitliği ve karmaşıklığı üzerine düşünceleri genel bir okur kitlesine sunulduğu Quark ve Jaguar, yazar.

  Fizik yaptığı katkıları arasında atom çekirdeği içeren çarpışmalarda yaklaşık 100 çeşit parçacıkların keşfi tarafından yaratılan kaos sıraya getirdi "sekiz katlı yol" uygulaması oldu. Gell-Mann, daha sonra bu parçacıklar, nötron ve proton da dahil olmak üzere tüm temel yapı blokları, çok sıradışı özelliklere sahip "kuark" isimli ibaret olduğu bulundu. Bu fikir, o tarihten bu yana tamamen deney ile teyit edilmiştir. Kuarklar kalıcı olarak döviz gelen güçleri tarafından sınırlı "gluon."
  O ve diğerleri tüm nükleer parçacıklar ve güçlü etkileşimler için hesap görünüyor kuark ve gluon kuantum alan teorisi, "kuantum kromodinamiği," daha sonra inşa edilmiştir.


  Profesör Gell-Mann, JD ve CT bir yönetmen oldu MacArthur 1979-2002 Vakfı ve Yaban Hayatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.
  1974 yılından itibaren 1988, Smithsonian Institution Yurttaş Regent oldu. Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Lisesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Amerikan Felsefe Topluluğu ve Dış İlişkiler Konseyi ait, aynı zamanda Londra Royal Society Yabancı Üye. 1969'dan 1972'ye kadar ABD Başkanı Bilim Danışma Kurulu ve Başkanı 1994 - 2001 Bilim ve Teknoloji Danışmanlar Komitesi.


  Profesör Gell-Mann, 1988 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Programı (Global 500) Çevre Başarı of Honor Roll yer aldı.
  Ayrıca ödül 1989 Ettore Majorana "Barış için Bilim" paylaştı. Daha önce, o Atom Enerjisi Komisyonu, Franklin Madalyası Franklin Enstitüsü'nde Araştırma Kurumu Ödülü, Ulusal Bilimler Akademisi John J. Carty Madalyası Ernest O. Lawrence Memorial Ödülü verildi.
  2005 yılında Gell-Mann, Albert Einstein Madalyası'na layık görülmüştü.
  O, Yale, Columbia, Chicago Üniversitesi, Cambridge ve Oxford gibi birçok üniversiteden fahri doktora ünvanı aldı. 1994 yılında Florida Üniversitesi Çevre Araştırmaları onu bir fahri doktora unvanı verdi.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Murray Gell-Mann 15 Eylül 1929 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir.Önemli bir fizikçilerden biridir. 1969 yılında nobel fizik ödülünü almıştır.
+ Yorum Gönder