+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Otto Hahn hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Otto Hahn hayatı
  Otto Hahn yaşamı hakkında bilgiler  Otto Hahn, Frankfurt-on-Main'de 8 Mart 1879 tarihinde doğdu. O mensubu kadar orada ikincil lise katıldı.

  1897 Hahn, Marburg'da 1901 yılında doktorasını alarak muayene ve Profesör Theodor Zincke organik kimya bir tez göndererek, Marburg ve Münih de kimya okudu.

  O, o yaz Sir William Ramsay, University College, Londra, 1904 yılının sonbaharında altında çalışmış, daha sonra, iki yıl orada kalan, Marburg Kimya Enstitüsü'nde asistan olarak göreve aldı. Saf radyum tuzlarının hazırlanması üzerinde çalışırken, burada yaptığı çalışma, yeni bir radyoaktif madde, radiothorium keşfi ile ödüllendirildi.

  1905 yılı sonbaharından itibaren, takip eden yılın yaz Hahn Profesör Ernest Rutherford altında çalışan McGill Üniversitesi, Montreal (Kanada) Fizik Enstitüsü oldu. İşte o Rutherford radioactinium ve yürütülen soruşturmalar radioactinium radiothorium ve alfa-ışınları keşfetti.

  Avrupa Hahn döndükten Berlin Üniversitesi Kimya Enstitüsü (Emil Fischer) taşındı ve orada da mesothorium keşfi gördüm yıl 1907 baharında bir üniversite öğretim görevlisi, uzman.

  Dr. Lise Meitner, 1907 sonunda, Viyana'dan Berlin'e geldi ve daha sonra otuz yıldan fazla bir işbirliği başladı. Onların ortak çalışma kucakladı: emilebilirliği, manyetik spektrumları, vb; radyoaktif geri tepme kullanımı, beta-ışınları araştırmalar, yeni radyoaktif dönüşüm ürünleri elde etmek için, Hahn tarafından kısa bir süre önce keşfettim.

  Hahn çalışması 1914 ve 1918 yılları arasında Birinci Dünya Savaşı kendi servis tarafından durduruldu, ancak 1918 yılında Profesör Meitner ile yaptığı araştırma devam etti ve protactinium, Aktiniyum serisi, uzun ömürlü bir anne madde keşfetti. Hahn'in kendi özel küre kimya ve o Uranyum Z, radyoaktif atomların türlü nükleer izomerizm İlk durumda daha keşfetti. Radyoaktif yöntemler kullanarak o emilimi ve normal maddelerin küçük miktarlarda, kristalleri anormal oluşumu ve yağış araştırdık, jeolojik yaşı belirlemek için Hahn fışkırma yöntem yüzeysel, zengin ya da fakir maddelerin test etmek için kullanılan ve o stronsiyum yöntemi geliştirdiler dönemleri.

  M ve Mme yapay radyoaktivite keşfedilmesinden sonra. Joliot-Curie ve nötronların atom nükleer süreçler için Fermi, Hahn Profesör Dr. Strassmann'ın Meitner ve daha sonra yine nötronlar uranyum ve toryum aydınlatarak süreçlerinin ile birlikte çalıştı.

  Hahn ve Prof. Meitner, neptünyum ve plütonyum unsurları temel madde temsil eden bir yapay aktif uranyum izotopu, keşfi birlikte çalıştık daha sonra Amerika'da ilk ortaya vardı.

  Hahn çalışmaları çok bilgili çevreler tanıma kazandı. 1912 yılında Kimya Kaiser Wilhelm Enstitüsü'nün bilimsel üyesi oldu ve 1928 yılından beri bu Enstitüsü Müdürü olmuştur. 1933 Cornell Üniversitesi, Ithaca, New York'ta misafir profesör olarak atanmadan gördüm. 1 Nisan 1946, Mayıs ayında aynı Derneği Onursal Başkanı oluşturulan Batı Almanya Max Planck Topluluğu, 1960 Başkanı olarak görev yaptı, Kaiser Wilhelm Society Başkanı ve 28 Şubat 1948 officiated vardır.

  En muhteşem buluşu, 1938 sonunda geldi. Dr Strassmann'ın ile birlikte çalışırken, Hahn, orta ağır atom çekirdeklerinin, uranyum ve toryum fisyon keşfetti ve bu konularda yaptığı ilk iş, Naturwissenschaften 6 Ocak ve 10 Şubat 1939, çıktı. O zamandan beri ve 1944 yılına kadar Hahn birçok elemanları ve fizyon yoluyla ortaya çıkan atomların türlü kanıtı ve ayrılık soruşturma devam etti.

  Hahn Akademileri Berlin, Göttingen, Münih, Leipzig, Stockholm, Viyana, Boston, Madrid, Helsinki, Lizbon, Mainz, Roma (Vatikan), Allahabad, Kopenhag ve Hint Bilimler Akademisi üyeliğine kabul edilmiştir.

  Hahn Edith, kızlık soyadı Junghans 1913 yılında evlendi ve 1922 yılında doğdu, 1960 yılında kaza sonucu öldürülen bir oğlu, Hanno, vardı.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Otto Hahn 8 Mart 1879 tarihinde Almanya da dünyaya gelmiştir. Almanya önemli bir kimyacıdır. Nükleer füzyonunu kesf etmiştir. 28 Temmuz 1968 tarihinde Almanya da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


otto hahn hayatı