+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Leakey Ailesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Leakey Ailesi Hakkında Bilgi
  Ünlü Fosil Bilimci Leakey ailesi hakkında


  Louis Leakey (1903 – 1972)

  Mary Leakey (1913 – 1996)

  Richard Leakey (1944 – … )  Leakey Ailesi.jpg

  Leakey ailesinin Doğu Afrika da bulduğu fosiller çağdaş insanların evriminin maymunsu hominidlerden başladığını göstermiştir.

  İngiliz misyonerlerinin oğlu olarak Kenya’da doğan Louis Leakley 1931de Tanzanya’da arkeolog olarak çalışmaya başlamıştı. 1933de İngiliz arkeolog Mary Nicol ile tanıştı ve 1936da evlendiler. Louis 1963te Tanzanya’da Olduvai Gorge’u kazarken bizim gerçek atamız olduğunu tahmin ettiği Homo Habilis’in fosil kalıntılarını buldu.

  Homo Habilis’in 1,5 milyon yıl önce evrim geçirerek Homo erectus’a dönüştüğü ve onun evrimiyle de ortaya çıkan iki türden Homo sapiens’in ilk modern insan olduğu tahmin edilmektedir. Mary Leakey 1978de Tanzanya’da Laetoli’de fosilleşmiş ayak izleri buldu. Bunlar da 3,5 miyon yıl önce dik yürüyen hominidler tarafından yapılmıştı.

  Leakey’lerin oğlu Richard ilk fosilini soyu tükenmiş dev bir domuz parçasını altı yaşında buldu. 1970lerde Kenya’da çalışırken 230 hominidin fosilleşmiş kalıntılarını ve bu yaratıkların daha önce sanıldığından daha zeki olduklarını gösteren taş aletleri buldu. Bu bulgular insanın atalarının üç milyon yıl önce Afrika’da yaşadığını kanıtladı.
 2. Zarafet
  Üye

  Insansı ve diğer fosil keşifleri ile tanınan arkeolog ve paleoantropologların Aile Doğu Afrika'da yaşıyordu. İlk araştırmalarını Tanzanyada başlattılar. Mary Leakey kocasının ölümünden sonra Laetoli ayak izleri de dahil olmak üzere önemli keşifler yapmaya devam etti.
+ Yorum Gönder