+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Ünlü Türk Bilim Adamı Macriti Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ünlü Türk Bilim Adamı Macriti Kimdir


  Ünlü Türk Bilim Adamı Macriti Kimdir kısaca

 2. Asel
  Bayan Üye

  MACRİTİ ( Makriti kimdir?)

  Makriti; Müslüman bir Matematikçi olup, Matematik dünyasının en önemli isimlerinden biridir. Kendinden önceki bilim adamlarının, küreler teorisi ve yıldızların hareketleri konularında geride bırakmıştır. Asıl adı Ebu'l Kasım Mesleme bin Ahmed El-Fazazi El-Hasip El-Makriti El-Kurtubi'dir.Doğum tarihi ve hayatı hakkında kesin bilgi yoktur, ama 1004-1007 tarihleri arasında öldüğü tahmin ediliyor

  Macriti.jpg  Makriti'deki yüzey hesapları ve geometri sahalarında ünlü olan, Abdül-Gufir'in öğrencisidir. Daha sonra Kurtuba'ya yerleşmiş ve 2. Hacem ve2. Hişam zamanına kadar burada yaşadı. Emevi Devleti'nin çöküşü evresinden evvel öldü. Kurtuba ve Marrit'de uzun süre yaşadığı için, Kurtubi ve Makriti adları ile ünlü oldu.

  Tarihinde ilk ciddi yüzey hesaplarını yapan kişidir. Yıldızların hareketini izlemiş ve Batlamyus'un ünlü Almagest üzerinde çalışmıştır. Makriti, İslam Ülkelerini dolaşmış Arapça ve Yunanca birçok eseri toplamıştır. Bu eserleri inceleyip, Astronomi üzerine eserler yazmış ve Endülüs'de astronomi bilimini en yüksek düzeye getirmiştir.

  Kurtuba'da bir okul kurmuş ve birçok ünlü bilimadamı yetiştirmiştir. İbni Samh, İbni Saffar, Kirmeni, İbni Haldun ve Zehravi bunlardan bazılarıdır. Bu bilimadamları Makriti'nin çalışmalarını geliştirmişler ve kendi çalışmalarına taban kabul etmişlerdir.

  Yaptığı en ünlü çalışma, Harezmi'nin Astronomi tablosundaki yanlışları düzeltmesidir. Ayrıca astronomi üzerine üç ayrı çalışmada bulunmuştur.

  Matematik sahasında, Fi Tamami, Ilmi'l-Aded (Sayılar Teorisi) ve Mukmelat (Ticari Hesaplar) üzerine kitaplar yazmıştır.

+ Yorum Gönder