+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Muhammed El-Buharî Kimdir Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Muhammed El-Buharî Kimdir Hayatı
  Muhammed el-Buharî Kimdir Hayatı kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Muhammed El-Buharî Hakkında Bilgi

  Muhammed ibn İsmail el Buhari veya İmam Buhari (d. 21 Temmuz 810, Buhara - ö. 31 Ağustos 869 Hartenk, Semerkand), Buhara'lı bir muhaddistir.

  Arap geleneklerine göre adı Ebu Abdillah Muhammed bin İsmail bin İbrahim bin el-Mugîre bin Merdezbehe-l' Cufî el-Buhârî (Arapça: †, Muammed b. Isml b. Ibrhm b. al-Mura al-BuĞr al-uf)'dir. Yazdığı Sahih-i Buhari diye bilinen (Arapça: , al-miu -a) eser sonradan Kütüb-i sitte diye anılan serinin ilk kitabını oluşturur.

  muhammed-el-buhar-.jpg

  21 Temmuz 810 yılında günümüzde Özbekistan'da bulunan Buhara şehrinde doğmuştur. 869 yılında ölmüştür. Buhara'da doğduğundan ismi Buhari kalmıştır. Genç yaşta annesinin terbiyesi altında Arapça'yı ve Kur'an'ı öğrenmiştir. Mekke'ye ilk gidişi hac amacıyla, 16 yaşında annesi ve kardeşi ile birlikte olmuş, annesi ve kardesi Buhara'ya dönerken, kendisi ilim ögrenmek istegiyle Mekke'de kalmıştır(Hicri 210 / Miladi 825).[1][2] Babasından kalan servet onun hiç kimseye muhtaç kalmadan ilim öğrenmesine vesile olmuştur. İmam olarak anılan Buhari, İslam dininin en büyük muhaddisi sayılır. İslam Peygamberinin vefatından 178 yıl sonra dünyaya gelen Buhari, hadisleri halk içinden duyduğu ve kendi araştırmaları ile oluşturmuştur. Oluşturduğu hadis eserleri sayesinde İslam içerisinde Kuran'ın yanında Hadis düsturunu oluşturan kişi olarak bilinir.

 3. Ziyaretçi
  Çok güzel bir yazı.Kim yazmışsa ALLAH Razı olsun😊
+ Yorum Gönder