+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Ebu Hasan Behmenyar Kimdir Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ebu Hasan Behmenyar Kimdir Hayatı
  Ebu Hasan Behmenyar Kimdir Hayatı kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Ebu Hasan Behmenyar Hakkında Bilgi

  Ebu'l-Hasan Behmenyar - Doğu peripatetizminin (Meşşailik ya da Meşşai okulunun) görkemli temsilcilerinden biri, Azerbaycan'da Doğu peripatetizminin ilk büyük temsilcisi

  Ebu Hasan Behmenyar.jpg

  Ebu'l-Hasan Behmenyar Merzban oğlu büyük Azerbaycan filozofu, Doğu peripatetizminin görkemli temsilcilerindendir. Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi muhabir üyesi Zakir Memmedov araştırmaları sonucunda Azerbaycan'da Doğu peripatetizminin ilk büyük temsilcisi olan Behmenyarın X yüzyılın sonlarında doğmuş olması sonucuna gelmiştir. Araştırmacı bu tarihi 993 yılı gibi göstermiştir.

  Ortaçağ yazarları Behmenyarın "Azerbaycan ülkesinden" ("bin bilad Azerbaycan"), ya da "Azerbaycanlı" ("el-Azerbaycan'i") olduğunu yazmışlardır. İlk kaynaklarda o, ateşperest (mecusi) sayılır.

  Bazı ortaçağ yazarları ise, onun İslam'ı sonradan kabul ettiğini söylüyorlar.

  Behmenyar parlak yeteneği ve çalışkanlığı ile İbn-i Sina'nın derin ilgisini çekmiştir. Öğretmen daha sonra kendi öğrencisi hakkında iftiharlar yazıyordu: "O bana oğuldan artık isteklidir. Ben ona talim-terbiyye vermiş ve bu seviyeye ulaşılmıştır".

  Behmenyarın ölüm tarihi farklı yazarlar tarafından bazen 1038-ci, kah 1065 yılında, kah 1066-cı, kah 1067 - yılları gibi gösteriliyor. Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi muhabir üyesi Zakir Memmedov ise ilk kaynaklara göre filozofun 1066 yılının ortalarında vefat ettiğini belirlemiştir

+ Yorum Gönder