+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Wright kardeşler ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Wright kardeşler ile ilgili kısa bilgiler
  wright kardeşler ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Wright kardeşler hakkında kısa bilgiler

  Wright Kardeşler ABD li mucit ve sanayici kardeşlerdir. Writght Wilbur (Melville/İndiana 1867-Dayton 1912), Wrigtht Orville (Dayton 1871-ay.y. 1948).


  1892de bir bisiklet yapım ve tamir atölyesi kurdular. Havacılıkta özellikle de planörlerle ilgilenerek yayınlar aracılığıyla kendilerini planörler ve uçuş teknolojisi konusunda yetiştirdiler. 1900de Kuzey Carolina Eyaleti’ndeki Kitty Hawk’ta kurdukları kampta üç yıl boyunca bini aşkın uçuş denemesi yaparak havacılık tarihinin ilk motorlu uçuşunu gerçekleştirdiler. 1906da uçağın patentini alarak seri üretime geçebilmek için ABD Savaş Bakanlığı’nın desteğini ve iznini istediler.


  Wright kardeşler.jpg

  Yanıtın gecikmesi üzerine Fransa’ya giderek buradaki sanayicilerin desteğini aldılar. 1908de seri üretime başlayarak kendi adlarını taşıyan şirketlerini kurdular. 1912de Wilbur Wright’in tifodan ölmesi üzerine kardeşi şirket hisselerini satıp emekliye ayrıldı. Çalışmalarını planörler üzerine yoğunlaştıran Wright Kardeşler uygun teknikler geliştirmeye yöneldiler. Bunun yanında hafif bir motorun yapılmasını sağladılar. 1903te kullandıkları Flyer-I’in motor ağırlığı 345 kg ve 12 BG gücündeydi. Sonraları geliştirdikleri uçaklarda motor gücünü arttırmaya ve aerodinamik sorunlarını aşarak ağırlık azaltmaya çalıştılar. Getirmiş oldukları yenilikler uçak endüstrisinin geliştirilmesine büyük katkılarda bulundular.

 3. Ziyaretçi
  10 NUMARA olmuş elinize sağlık çok güzel kısaltmışsınız!!!! Mükemmel Olmuş!
+ Yorum Gönder


wright kardeşler kısaca hayatı,  wright kardeşler hayatı kısaca,  wright kardeşler hakkında kısa bilgi,  wright kardeşlerin hayatı kısaca,  wright kardeşler hayatı özeti,  wright kardeşler hayatı