+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Ömer hayyam ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ömer hayyam ile ilgili kısa bilgiler
  ömer hayyam ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Ömer hayyam hakkında kısa bilgiler

  İranlı matematikçi, asronom, filozof, şair Ömer Hayyam Nişabur kentinde doğdu.
  Nişapurda eğitim gördüğünden ve hayatının çoğunu Semerkand’da geçirdiğnden başka hayatyla ilgili bilgi yoktur. Sarayda her türlü imkana sahip bir şekilde Şah’ın emrinde çalışmayı redderek hayatını ilim araştırmaya adamıştır. İlmini genişletmek için zamanın ilim merkezleri olan Semerkand, Buhara, İsfahan’a yolculuklar yapmıştır. 1123 - 1124 yılında Nişapur’da ölmüştür.


  Onun katkıda bulunduğu ilimlerin başında cebir gelir. 3. dereceden denklemler de dahil olmak üzere bir çok cebir denklemini sınıflandırmak için uğraşmıştır ve bunların bir kısmına çözüm de bulmuştur.” Makalat fi el cebir ve el Mukabele” cebir üzrine bir başyapıttır ve cebirin gelişmesinde büyük öneme sahiptir. Denklemleri karmaşıklıklarına göre sınıflandırır. Nitekim, Hayyam 13 farklı 3. dereceden denklem tanımlamıştır. Denklemleri çoğunlukla geometrik metod kullanarak çözmüştür ve bu çözümler zekice seçilmiş konikler üzerine dayandırılmıştır. Bu kitabında iki koniğin arakesitini kullananarak 3. dereceden her denklem tipi için köklerin bir geometrik çizimi bulunduğunu belirtir ve bu köklerin varlık koşullarını tartışır.

  Bunun yanısıra Hayyam, binom açılımını da bulmuştur. Aslında binom teoerimini ve bu açılımdaki katsayıları bulan ilk kişi olduğu düşünülmektedir. (Pascal üçgeni diye bildiğimiz şey aslında bir Hayyam üçgenidir ). Geometri alanında Öklid’in çalışmaları üzerinde durmuş ve paralel doğrular teoremine katkıda bulunmuştur. Hayyam Öklid’in 5. aksiyomunu yani bir doğruya dışındaki bir noktadan sadece bir tek parallel doğru çizilebileciğini ifade eden axiomu kanıtlamak için uğraşırken bu axiomla üçgenin iç açıları toplamı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmıştır.

 3. Ziyaretçi
  hayyam dörtgeni nedir bilen varmı acaba?
 4. FERAY
  Devamlı Üye
  hayyam dörtgeni nedir bilen varmı acaba?

  Pascal Üçgeni (Ömer Hayyam Üçgeni)

  Pascal üçgeni, matematikte binom katsayılarını içeren üçgensel bir dizidir.
  Fransız matematikçi Blaise Pascal'ın soyadıyla anılsa da Pascal'dan önce Hindistan, İran, Çin, Almanya ve İtalya'da matematikçiler tarafından çalışılmıştır.Pascal üçgeni denilse de asıl bulan kişi Ömer Hayyam'dır.  Hayyam Üçgeni.gif


+ Yorum Gönder