+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Türkçe'yi Anlamak İçin Beyin İki Kez Çalışıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkçe'yi Anlamak İçin Beyin İki Kez Çalışıyor
  Türkçe'yi Anlamak İçin Beyin İki Kez Çalışıyor


  yianlamakinbeyinkikezal.jpgOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde kurulan Beyin Dil Araştırmaları Laboratuvarı’nda, diller üzerine yapılan araştırmada, beynin Türkçe cümleleri anlamak için, 2 kez işlem yapması gerektiği ortaya çıkarıldı.
  Doç. Dr. Gülay Ediboğlu-Cedden, Türkiye’de ilk kez sağlıklı bireyler üzerinde anadili araştırması yaptıklarını vurgulayarak, şu açıklamlarda blundu:
  “Türkçeyi anadili olarak konuşanlarda 400’üncü milisaniyede ve 600’üncü milisaniyede bir beyin yanıtı meydana geliyor. İngilizce ve Almanca gibi dillerde düz cümlelerde sadece 400’üncü milisaniyede bir yanıt meydana geliyor. Türkçe’de fiillerin cümlenin sonunda yer alması nedeniyle, cümlenin anlaşılması için kişi, cümleyi baştan sona kadar zihninde tutuyor ve fiilin okunmasıyla cümleyi zihninde tekrar oluşturuyor.”
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Orta doğu teknik üniversitesi dil araştırmları bölümü diller üzerinde yaptıkları araştırmalara göre insan beyninin türkçeyi anlaması için toplamda iki kez çalışması gerekir. bu da türkçenin frklı bir özelliğidir.
+ Yorum Gönder