+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda IQ seviyesi genlerde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  IQ seviyesi genlerde
  IQ seviyesi genlerde

  iqseviyesigenlerde1.jpg

  Zeka ile genetik ararsındaki ilişki uzun süredir biliniyordu. 2001 yılında yapılan bir araştırma ile, beyindeki ‘işlemci hücreler’in yapıldığı bölüm olan ‘gri madde’nin hacminin zeka ile ilişkili ve kalıtımsal olduğu bulunmuştu. Daha sonraki araştırmalar da ‘işlemci hücreler' arasındaki bağlantıyı sağlayan ‘beyaz madde’nin kalıtımsal olduğunu gösterdi.
  Yapılan son araştırma ise, ‘işlemci hücreler’ arasındaki bağlantının, bir başka değişle zihinsel faaliyetlerin kalitesinin de kalıtımsal olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre, ‘işlemci hücreleri’ örterek bu hücreleri yöneten ve çoğaltan miyelin kılıfın özellikleri de kalıtımsal ve IQ ile bağlantılı.

  California Üniversitesi’nden Paul Thompson öncülüğünde yürütülen araştırma 23 tek yumurta ikizi ve aynı sayıdaki çift yuumutrat ikizi ile gerçekleştirildi. HARDI adı verilen özel bir MR cihazı ile ikizlerin beyinsel faaliyetleri incelendi ve miyelin kılıfdaki toplam aktivitenin görülebilmesini olanaklı kılan, beyaz maddedeki su difüzyonu ölçüldü. Thompson bunu “zihinsel hızın resmi” olarak tanımlıyor.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  IQ seviyesi aileden geçmektedir. Yapılan araştırmalar insan zekasının kalıtımsal olduğunu göstermektedir. Zekanın daha çok anneden alındığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İnsanların zekalarını çocuklarına da aktarmaktadırlar.
+ Yorum Gönder