+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Kör ama her şeyi görüyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kör ama her şeyi görüyor
  Kör ama her şeyi görüyor

  kramahereyigryor.jpg

  Görme özürlü adamın karşısındaki kişinin yüz ifadesini okuması bilim adamlarını şoke etti. Bilim adamları, görme özürlü bir adamın altıncı hissini kullanarak, önüne konan engelleri aşabildiği ve karşısındaki kişinin yüz ifadesini okuyabildiğini tespit etti.
  Tamamen kör olan T.N. adlı hastanın, bilinçaltı yeteneklerini kullanarak etrafındaki masa ve kutuları aşabildiği, karşısında duran kişilerin yüz ifadeleri ile ortaya koyduğu mutluluk, üzüntü ve endişe hislerini farkebildiğini ortaya koydu. Araştırmayı yapan bilim adamları bu kişinin sağlıklı kişilerin bile görmediği şeyleri hissedebildiğini ortaya koyarak, ‘kör görüşü’ dedikleri bilinçaltı yetenekleri ile altıncı hissini kullanarak normal birey gibi yaşamını devam ettirebildiğini belirtti.

  ‘Current Biology’ adlı dergide yayımlanan ve İlk bilimsel açıklama olarak sunulan Hollandalı, İtalyan, İşviçre ve İngiliz bilim adanlarının ortaklaşa çalıştıkları projenin sonuçları, T.N. adlı hastanın objelerin yerini bire bir tespit edemese bile beyninin bilinçaltı seviyesinde reaksiyon göstediğini ortaya kondu. Araştırmanın insan yetenek ve kabiliyetlerini gösteren ilk çalışma olduğu ifade eden Tilburg Üniversitesi’nden Prof. Beatrice de Gelder, bu araştırmanın sonuçlarının insanoğlunun gücünü bir kez daha ortaya koyduğunu, insan yeteneklerinin tahmin edilenden daha fazla fonsiyonlara sahip olduğunu belirtti.
  ensonhaber
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kör olan bir adam insanların yüz ifadelerini altıncı hissi sayesinde görebilmektedir. Kör olan bu kişi karşısına konan engelleri insanların yüz ifadelerinden hareket ederek geçebilmiştir. İnsanların acaba çarpacak mı kaygısının yüzlerine yansıdığını ve kendisinin bunu hissettiğini söyleyen kişi bu şekilde engellerin hepsini aşmıştır.
+ Yorum Gönder