+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Kıtaların hareketleri kaydedildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kıtaların hareketleri kaydedildi
  Kıtaların hareketleri kaydedildi

  ktalarnhareketleriilkke.jpg

  Uluslararası bir bilim adamı ekibi, ilk kez Dünya kabuğunu şekillendiren bir jeolojik olayı kaydetti. Amerikan basınına göre, Purdue Üniversitesi'nden Profesör Eric Calais başkanlığındaki araştırmacılar, birbirinden ayrılan ve yüzeye doğru erimiş kayaları püskürten iki Afrika tektonik plakasının hareketini ölçtüler.
  "Bent hareketi" verdikleri bu yeryüzü kabuğu hareketini ilk kez ölçümleyerek kaydeden bilim adamları, bu jeolojik olay sonucu iki plaka arasında en az 10 km uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğinde bir magma duvarı oluştuğunu belirtti.

  Bu tip bent hareketlerinin ince okyanus kabuğunda daha önce oluştukları bilinirken, bilim adamları ilk yeryüzü kabuğunun bu ince tabakasındaki jeolojik hareketi doğrudan gözlemleme ve rakamlarla ölçme imkanı buldu.

  Bu jeolojik hareketin, Dünya'nın nazik dış kabuğu "litosfer"in nasıl kırılarak ayrıldığı ve hareket ettiğini gösteren önemli bir olay olduğunu belirten araştırmacılar, kıtaları iten ve çeken güçlerin kabuğu kıracak kadar güçlü olmadıklarını, ancak sürekli bent hareketinin litosferi zayıflattığını ve böylece daha az güçle kırılgan hale getirdiğini kaydettiler. Çalışmanın ayrıntıları Nature dergisinin bu haftaki sayısında yayımlanacak.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Uluslararası bir bilim adamları ekibi ilk defa jeolojik bir olayı kaydetmişlerdir. Kıtaların nasıl hareket ettiklerini kaydeden bilim adamları kıtaları iten ve çeken gücün çok kuvvetli olmadığını söylemişlerdir.
+ Yorum Gönder