+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Sinir hücreleri yeniden üretiliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sinir hücreleri yeniden üretiliyor
  Sinir hücreleri yeniden üretiliyor

  sinirhcreleriyenidenret.jpg

  Bilim adamları, beyin hücrelerinin yenilenmesinin mümkün olmaması nedeniyle beyin ve omurilik hasarlarında karşılaşılan çaresizliği giderecek bir yol buldu.

  Boston Çocuk Hastanesi doktoru Jigang He, fare beyninde hasar görmüş olan sinir hücrelerinin kendilerini yeniden üretmesini sağlayan yönteme imza attı. Doktor Jiang'in bu çalışmayla ilgili kaleme aldığı makalesi, önde gelen bilim dergilerinden Science'da yayımlandı.

  Çalışma sırasında, sinir hücresinin gelişmesini engelleyen bir protein bloke edildi ve bunun, hasarlı “optik sinirlerin” yerine yeni hücrelerin gelişmesini teşvik ettiği belirlendi.

  Kol ve bacaklardaki sinir lifleri tahrip olduktan sonra kendisini yenileyebildiği halde, beyin ve omurilikteki sinir hücreleri bunu başaramıyor. Çalışmaya katılan, Genentech Inc. firmasından ilaç ve biyoteknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Marc Tessier-Lavigne de açıklamasında, “omurilik zedelenmelerinde hasta genellikle iyileşemiyor” derken, bu çalışmanın hedefinin, bunun nedenini ortaya koymak olduğunu belirtti.

  Çalışma sırasında, PTEN ve TSC1 adlı proteinler bloke edildi ve söz konusu hücrelerin (axon) hızla kendini yenilediği görüldü.

  Verilen bilgiye göre ekip, şimdi bu proteinleri bloke edecek bir ilaç üretmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  İnsan vücudundaki bütün hücreler öldükleri takdirde yenilebiliyorken insanın beynindeki ve omur iliklerindeki hücreler öldüğü takdirde yenilenememektedir. Bilim adamları bu durum için çözüm yolları aramaktadır.
+ Yorum Gönder