+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Balık ile farenin zekası aynı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Balık ile farenin zekası aynı
  Balık ile farenin zekası aynı

  Balıkların zeki olmadığını düşünenlere haber olsun!Bilim adamları, bir balığın zekasının fareninkiyle eşdeğer olduğunu ortaya çıkardı.
  Hafızalarının olmadığını söyleyenler balıkların zeki yaratıklar olmadığını da savunur. Ancak bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara göre balıklar en az memeli hayvanlar kadar zeki.
  St Andrews Üniversitesi'nden Doktor Mike Webster, balıkların tehlikede oldukları sırada zekalarının en yüksek seviyeye çıktığını belirtiyor. " İnsanlar, artık bir kalıp haline gelmiş Japon balığının üç saniyelik hafızasından yola çıkarak, balıkların zeki yaratıklar olmadığını düşünüyor. Ancak görünen o ki, yanılıyorlar"

  "Birçok balık çeşidinin fareler ve sıçanlarla aynı zekaya sahip olduğunu söylemek gerek. Tehlikeyi hisseden balığın zekası da hareketleri gibi hızlılaşıyor" açıklamasında bulunan biyolojist, yaptığı deneylerde yırtıcı balıklardan kaçan küçük balıkların, kaçma sırasında çeşitli teknikler kullandığını anlatıyor.

  Sürüden uzaklaşan bir balığın, yaklaşmakta olan tehlikeli bir canlıyı görür görmez, diğerlerinin hareketlerine ayak uydurarak hareket etmesi, balığın zekasının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

  Webster, "Kendileri için tehdit oluşturabilecek herhangi bir durumda nasıl hareket etmesi gerektiğini bilen balığın zekası tartışılmaz. Sosyal öğrenime açık olan balık, diğerlerini izleyerek tehlikeden kaçmayı biliyor. Bu önemli bir unsur" diyor.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Balıklar ve fareler aynı zeka seviyesine sahiptir. Zayıf hafızalı olduğu düşünülen balıklar aslında düşündükleri kadar zayıf hafızaya sahip olmadıkları aslında balıkların çok zeki oldukları tespit edilmiştir. Balıkların çoğunun fareler ile aynı zeka seviyesine sahip olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
+ Yorum Gönder