+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bitkilerin de sinir sistemi var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bitkilerin de sinir sistemi var
  Bitkilerin de sinir sistemi var


  Amerikalı araştırmacılar, bir bitkinin yaprağı hastalığa yol açan bir patojen mikroorganizmanın saldırısına uğradığında, bitkinin köklerinin yararlı bakteriler içeren bir asit salgılamaya başladığını belirlediler.
  ABD'nin Delaware Üniversitesi'nden bilim adamları, araştırmalarında, bitkilerin sanıldığı gibi tehlikelere karşı savunmasız ve zararlı mikroorganizmaların insafına kalmış olmadıklarını görürlerken, ayrıca bitkilerin içinde, insan ve hayvanların sinir sistemiyle rekabet edebilecek düzeyde gelişmiş bir sinyal sistemi bulunduğunu ortaya çıkardılar.

  Araştırmanın başında yer alan Doç. Dr. Harsh Bais, bitkilerin düşünülenden çok daha akıllı olduklarını belirterek, "İnsanlar, bitkilerin kökleri yerde, zararlı mantar veya bakterilerin saldırılarına açık olduklarını düşünürler ama biz, bitkilerin dış yardım arama yoluna sahip olduklarını bulduk" dedi.

  Amerikalı bilim adamları, araştırmalarını Plant Physiology adlı derginin Kasım ayı sayısında yayımladılar
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Amerikalı bilim adamları bitkilerin yapraklarına bakterilerin saldığı zaman bitkinin köklerinde bitkiyi korumak amacı ile antikorlar ürettiğini tespit etmişlerdir. Bilim adamları bitkilerin düşünüldüğünden çok daha akıllı olduklarını söylediler.
+ Yorum Gönder