+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Dünyanın İlk Hard Diski Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dünyanın İlk Hard Diski
  Dünyanın İlk Hard Diski

  Verilerin kalıcı olarak saklandığı depolama birimidir hard disk. Günümüzde hard diskler o kadar küçük boyutlara geldi ki, her yeni modeli çıktığında şaşırıyoruz.

  Peki ilk hard disk nasıldı sizce?
  Tahmin edebileceğiniz üzere, ilk üretilen ürünler her zaman normal boyutlarından çok daha büyük, ağır ve maliyetli olmaktadır. İlk üretilen bilgisayar bir oda büyüklüğündeyken aynı şekilde ilk üretilen hard disk de neredeyse bir oda büyüklüğünde.

  İlk hard disk, 1956 yılında IBM tarafından üretilmiştir. Ardından da ilk ticari bilgisayarını üretmeye başlamıştır. Bu ürettiği hard diskin;

  Modeli: 305 RAMAC, Ağırlığı 1,5 Ton, Kapasitesi: 5 Mb (MegaBayt)  Ne kadar uçuk geliyor bu rakamlar. 1,5 ton hard disk gördünüz mü, ya da inanabiliyor musunuz böyle bir şey olduğuna. Ayrıca bu kadar büyük, ağır bir hard diskin de sadece 5 mb hafızası var. Evet yanlış görmüyor, duymuyorsunuz. Şu an cebinizde taşıdığınız flash bellek bile 8 Gb iken onun hafızası 5 Mb. Bu 305 RAMAC modeli ise aylık 3.200$’dan 1957 yılında kiralanmıştı. Satış fiyatı ise 160.000$ olan bu üründen 1961 yılına kadar toplamda 1000 adet üretilmiştir. Kargo uçağına dahi zor sığan bu hard disk üretilen ilk hard disktir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Hard Disk bilgileri kalıcı olarak saklamak amacı ile kullanılmaktadır. Hard disk bir depolama aracıdır. Hard diskler her geçen gün biraz daha fazla bilgi almakta ve daha fazla küçülmektedirler. İlk üretilen Hard disk neredeyse bir oda büyüklüğündeydi.
+ Yorum Gönder