+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Hamileyken telefonla sık konuşmak bebeği hiperaktif yapabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hamileyken telefonla sık konuşmak bebeği hiperaktif yapabilir
  Hamileyken telefonla sık konuşmak bebeği hiperaktif yapabilir


  Anne adayları dikkat. Bilim adamları uyarıyor. Hamileyken telefonla sık konuşmak bebeği hiperaktif yapabilir.

  Araştırmacılar, cep telefonlarının yaydığı radyasyonun hamile bayanlarda bebeklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediğini tespit etti. Bilim adamları, hamilelik dönemlerinde sık sık cep telefonlarıyla konuşan anne adaylarının bebeklerinde hiperaktivite, davranış bozuklukları, zayıf hafıza gibi problemler olduğunu savunuyor.

  Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) seçkin üniversitelerinden Yale'den Profesör Hugh Taylor, çocuklardaki hiperaktivite ve çeşitli davranış bozukluklarının nedenleri arasında hamileyken sık kullanılan cep telefonları olduğuna inanan bilim adamlarından. Taylor, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde iddialarını ispatlayan verilere ulaştıklarını söyleyerek insanlar da da benzer sonuçlar alınabileceğini ifade ediyor. Taylor, cep telefonlarının yaydığı radyasyonun anne bebeğin beyin gelişimine olumsuz etki yaptığına inandığını belirterek, "Telefonların radyasyonuna maruz kalan yetişkinlerin bile bundan olumsuz etkilendiği deneysel olarak kanıtlanmıştır. Biz bunu hamile fareler üzerinde denedik. Ne yazık ki, radyasyona maruz kalan bebek farelerde çeşitli davranış bozuklukları gözlendi" dedi.

  Ancak bazı bilim adamları ise bu deneyin insanlar ve fareler üzerine aynı etkiyi vermesinin söz konusu olmayacağını belirterek, bu nedenle cep telefonlarının bebeklerde davranış bozukluğuna yol açtığını söylemenin mümkün olmadığı görüşünde.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Anneler gebeyken yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri kadar teknolojik aletleri kullanmaktan da mümkün olduğunca kaçınmaları gerekmektedir. Gebeliği sırasında telefon ile çok konuşan annelerin bebekleri hiperaktif olabilmektedir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar farelerin yanında sürekli telefon bulunması nedeni ile bebek farelerin daha hareketli olmasına neden olduğunu tespit etmişlerdir. Aynı durumun insanlar üzerindeki etkileri henüz kanıtlanmamış olsa da yinede daha dikkatli davranmanın yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
+ Yorum Gönder