+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bilişim Suçu Ne Demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bilişim Suçu Ne Demektir
  Bilişim Suçu Ne Demektir


  Bilginin ve paylaşımın teknolojik ve elektronik düzenler aracılığıyla yapılması ve aktarılması işlemine bilişim adı verilir,bilişim suçu da bu konuyla bağlantılıdır. Günümüzde internet olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır olumlu ya da olumsuz tarafları elbet var ancak bilişim suçları bu konunun olumsuz kısmını kapsamaktadır. İnternet aracılığıyla ve bu platformlar sayesinde gerçekleştirilen suçlar bilişim suçları olarak adlandırılmaktadır.

  Genel Hatlarıyla Bilişim Suçları:
  - E-mail adresinizin çalınması
  - Online ödeme işlemlerinizde şifre çalınması
  - İnternet ortamında bilgilerinize erişilmesi
  - Virüsler yoluyla bilgisayarınızın ele geçirilmesi…

  Benzer suçları şu şekilde genelleyebiliriz,sanal ortamda şahsınıza ait herhangi bir şeyin çalınması ya da değiştirilmesi bilişim suçlarını kapsamaktadır peki bu durumda neler yapabiliriz ve kime başvurmalıyız? Bu aşamada yapmanız gereken; bir dilekçeye e-mail adresinizi ekleyerek savcılığa iletmeniz yeterli sonrasında savcılık sizlere ulaşacak ve işleminiz değerlendirmeye alınacaktır. Bilişim suçlarının en çok işlendiği kısım kredi kartı şifreleridir. Kredi kartı şifreleri çalınarak hesabınıza giriliyor ve bu hesaptan sizin onayınız olmadan para çekilip,işlem yapılabiliyor.

  Kredi Kartında Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  - Kartınızı aldığınız an şifrenizi hemen değiştiriniz
  - Şifreniz güvenli ve tahmin edilmesi zor bir şifre olmalı
  - Online işlemlerinizi güvensiz bir ortamda yapmayınız
  - Telefon bankacılığında sorulan sorulara ve yapılan işlemlere dikkat ediniz
  - Online alış verişlerinizde 3D denilen özelliğin olmasına özen gösteriniz
  - Online bankacılıkta hesap cetvelinizi düzenli olarak kontrol ediniz…

  Kredi kartı en çok işlenen suçlardan biri ancak yapılan araştırmalar da şunu göstermekte, kullanıcılar genellikle kolay şifre seçimi yapmakta ve internet cafe gibi güvenlik seviyesi düşük ortamlardan alış veriş ve ödeme gibi işlemlerini gerçekleştirmektedir. Genellikle virüs barındıran sitelere giren kullanıcılar daha çok mağdur durumda bunun için dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacak olursak;

  - Lisanslı bir virüs programı edinmelisiniz
  - Flashbellek ya da harici disk kullanırken dikkatli olunuz
  - Download işlemlerinizi güvenilir sitelerden yapınız
  - Bilgisayarınızda kullandığınız şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız
  - Çok önemli dosyalarınızı bilgisayar dışında yedekleyiniz
  - Kullanmış olduğunuz işletim sistemi hakkında bilgi edininiz…

  Bu güvenlik önlemleri sizleri elbette koruyacaktır ancak yine de internet ortamı çok güvenilir değil banka işlemleri ve alış verişlerinizde 3D özelliğini mutlaka tercih ediniz ve çok sık gerçekleştirmemeye özen gösteriniz.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Son yıllarda teknolojinin çok fazla kullanılması ile artık bilişim suçları türemiştir. İnsanlar bilgisayarlar sayesinde bazı insanların bilgilerine ulaşmakta ve bu bilgileri kullanarak insanlara zarar verebilmektedirler. Bilişim suçları arasında en fazla hırsızlık yer almaktadır. Bazı kişiler bilgisayarlar sayesinde bazı şirketlerin bilgilerine ulaşmakta ve şirketlerin hesaplarını boşaltmaktadır.
+ Yorum Gönder