+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Solaryum Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Solaryum Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir
  Solaryum Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir


  Özellikle bayanların tercih ettiği yapay bir bronzlaştırma işlemidir. Günümüzde tercih eden kişi sayısı oldukça fazla ancak solaryumun deriyi bronzlaştırma dışında vücuda faydası olduğu söylenemez.Aksine birçok zararı var bu yazımda sizlere bunlardan bahsetmeye çalışacağım. Solaryum cihazları genellikle içerisine girebileceğiniz kabin tarzında yapılmıştır bunun amacı tüm vücuda kolaylıkla etki edebilmektir. Hepsi aynı prensiple çalışmaz ultraviyole ışık ortak özellikleridir ancak bazı solaryum cihazları içinde bulunduğunuz kabini otomatik şekilde döndürerek farklı bir çalışma prensibi ile işlem yapar.

  Çalışma Prensipleri:
  Solaryum cihazları ultraviole ışınlar sayesinde derinize temas eder ve bronzluğu bu şekilde sağlar. Hepsi bu yöntemle çalışır sadece cihazların tipi ya da vücuda etkisi farklıdır. Ultraviole ışınlar cihaz sayesinde kontrol edilebilir ve sizin için en uygun ışık şiddeti ve tipi seçilebilir. İçine girdiğiniz kabinde hareketsiz olarak uzanırsınız daha sonra uzman kişi tarafından şiddet ve ışığın tipi ayarlanır bunun belli bir süresi vardır bu süre içerisinde cihazın içinde kalırsınız seans şeklinde geliştirilen bu işlem çok uzun sürmez.

  Güvenilir midir? Zararları Var mıdır?
  Öncelikle faydalı bir yönünün olmadığını belirtmek isterim. Ancak daha güzel şık bir vücut için özellikle bayanlar tercih ediyor. Ultraviole ışınlar kanser riski taşımaktadır. Radyasyona sürekli maruz kalan bir birey tehlike altındadır. Aslında 1 kez denemeniz bile sizler için zararlı ancak bunu göz ardı eden birçok insan var. Bu ışınlar vücudunuza direkt etki ederek kanser riskini fazlasıyla arttırıyor.

  Yapılan araştırmalarda, solaryum cihazlarını ayda 1′den fazla kullanan kullanıcıların %55′inde cilt hastalıkları gözlemlenmiştir. Ülkemizde solaryum fazlasıyla güvenli değildir çünkü çalışanların eğitim gibi bir zorunluluğu yoktur birçok yerde. Bu cihazları kontrol edecek kaliteli ekipler de buna dahil. Süreyi ve ışığın şiddetini size göre ayarlamaları çok önemli ancak bu Türkiye’de çok da iyi yapılmamaktadır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Solaryum pek çok bayanın bronzlaşmak için kullandığı bir yöntemdir. Bronzlaşma dışında insan vücuduna her hangi bir yararı yoktur. Solaryumun yararı olmadığı gibi vücuda çok fazla zarar vermektedir. Solaryum vücudu daha kusursuz göstermek amacı ile uygulanmaktadır. Solaryum uygulaması yapılırken vücut çok fazla radyasyona maruz kaldığı için zarar görebilmektedir.
+ Yorum Gönder