+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Howard Carter Kimdir Eserleri ve İlham Alanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Howard Carter Kimdir Eserleri ve İlham Alanları
  Howard Carter Kimdir Eserleri ve İlham Alanları


  howardcarteer.jpg
  Dünyanın en büyük arkeoloji çalışmalarından birini yapmış olan Howard Carter 9 mayıs 1874 tarihinde ingilterenin başkendi londra yakınlarında bulunan Kensington dasamuel carter ve Martha joyce cartır ın çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Ünlü arkeolog 1922 yılında bulmuş olduğu krallar vadisi ile arkeoloji tarihinde çok ama çok önemli bir yere sahiptir.


  Carter 9 mayıs 1874 tarihinde Kensington, londra da Samuel carter ve Martha joyce carterın çocuğu olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Henüz 17 yaşında iken 1891 yılında mısıra gönderilmiştir. Genç yaşına rağmen mezar dekorasyonu ve mezar kopyama yöntemlerinde kendini oldukça geliştirmiştir. 1894 ve 1899 yılları arasında ise edouard Neville ile birlikte Deir el-bahari tapınağında duvar kabartmalarını ortaya çıkarmıştır. Carter 1899 yılında mısır eski eserler servisine (EAS) baş müfettiş olarak atanmıştır. 1904 yılına kadar tain olmadan önce bir çok mısır kazısında denetmen olarak görev yapmıştır. Ünlü arkeolog 1905 yılında bir fransız turist grubu ile mısır anıt koruma personeli arasında çıkan kavganın ardından açılan soruşturmadan sonra Eski eserler servisinden istifa etmiştir.

  Ünlü ingiliz arkeolog Howard Carter lord carnarvaon sponsorluğunda 4 kasım 1922 tarihinde 15 yıllık aramanın sonucunda KV 62′ yi ( krallar vadisi ) bulmuş ve ayın 26 sında sahaya davet ettiği lord carnarvon ile mezara birlikte girmişlerdir. 16 Şubat 1923 tarihinde ise tutankhamen in lahitine ulaşmıştır.

  Carter kazı çalışmalarına aktif olarak 1932 yılına kadar devam etmiştir. Sansasyonel keşiflerinden sonra önemli arkeolojik koleksiyoncular arasında yer almıştır. Bir rivayete göre bulmuş olduğu eserleri mısırdan kaçırmaya çalışmış fakat mısır hükümetinin baskısı sonucunda eserlere kavuşamamıştır. 1932 yılından sonra çeşitli müzeler için araştırmalar yapmıştır. Ünlü ingiliz arkeolog bir ara Detroit sanat enstitüsü için bir dizi ders vermiştir ve bu derslere çok büyük bir izleyici kitlesi katılmıştır. Howard Carter lenfoma ( bir kanser türü ) hastalığına yakalanarak 64 yaşında iken 2 mart 1939 yılında yıllarca çalışmalarını yaptığı mısırdan binlerce mil ötede londrada hayatını kaybetmiştir. Söylenenlere göre cenazesine sadeece lady evelyn isimli bir bayan katılmıştır.

  Eserleri ve İlham Alanlar
  Howard bir çok kitap için eser konusu olmuştur. Hatta hepimizin beğeni ile izlediği Dr. İndiana jones karakterine ilham veren kişi de ta kendisidir. Ayrıca Tom Holland’ ın çölde uyuyan sır adlı kitabının ana karakterini oluşturmaktadır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  arkeoloji tarihi şehirleri veya fosilleri toprak altından çıkarıp . kemikleri birleştiren bilim dalıdır. bu bilim dalının en önemli ismi howard carterdır. howard carter bulduğu bir vadi şehri sayesinde ünlü oldu ve dünyanın en iyi arkeloğu oldu.
+ Yorum Gönder