+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bilimsel araştırmanın Aşamaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bilimsel araştırmanın Aşamaları
  Bilimsel araştırmanın Aşamaları hakkında bilgi


  blmselaratirmaninaamala.png


  1)KONU SEÇİMİ
  Araştırmacı, araştırmasına başlamadan önce neyi, hangi amaçla araştıracağını tespit etmelidir. Seçilecek konu hem araştırıcının kapasitesine uygun olmalı hemde o konudaki mevcut çalışmaların tekrarı olmamalıdır. Konu seçiminde konunun taşıdığı önem araştırıcının kapasitesine uygunluğu, toplumsal ahlaka uygunluğu, gerekli malzemeye erişebilirlik ve elde bulunan imkanlar önemli hususlardır.

  2)MALZEME TOPLAMA
  Konu seçiminden sonraki diğer aşama, malzeme toplama aşamasıdır. Konuyla ilgili ve konuya yakın olan diğer konulardaki kaynaklar temin edilmeli ve incelenmelidir. Elde edilen bilgiler sınıflandırılıp, gerekli notlar alınmalıdır. Araştırmacı, araştıracağı konuda veya o konuya yakın olan çalışmaları mutlaka tespit edip incelemelidir. Böylece bulunduğu noktayı görüp ona göre hareket eder.

  3)ZAMANI KULLANMA
  Her konuda olduğu gibi, bilimsel araştırmada da zaman en önemli unsurlardandır. Araştırma için seçilen konuya paralel bir zamanlama planı yapılır. Zamanın verimli kullanılması araştırmacıya büyük kolaylık sağlar.

  4)PLAN
  Bilimsel bir araştırmada dikkat edilecek diğer husus plandır. Araştırmanın amacı ve yöntem tespit edildikten sonra geçici bir plan yapılır. Kaynak, eser ve malzemeler toplandıktan sonra asıl plan oluşturulur. Araştırma bu doğrultuda ilerletilir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  bilimsel araştırma bilim adına yapılan araştırmalardır. bilimle ilgili bir araştırmayı kafamıza göre yapamayız. önce konu belirlenir.araştırma ve deneyler yapılır tezler hazırlanır sonra teori olur ve en sonda ise bilimsel bir gerçeklik kazanır.
+ Yorum Gönder