+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Mikrodenetleyici nedir , Mikrodenetleyici ne işe yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mikrodenetleyici nedir , Mikrodenetleyici ne işe yarar
  Mikrodenetleyici nedir


  Mikrodenetleyiciler birçok yerde kullanılan elektronik elemandır. Mikrodenetleyici (MCU ve µC olarak da adlandırılır), bir mikroişlemcinin, MİB, hafıza ve giriş - çıkışlar, kristal osilatör, zamanlayıcılar (timers), seri ve analog giriş çıkışlar, programlanabilir hafıza (NOR Flash, OTP ROM) gibi bileşenlerle tek bir tümleşik devre üzerinde üretilmiş halidir.

  Mikro DenetleyiciKısıtlı miktarda olmakla birlikte, yeterince hafıza birimlerine ve giriş – çıkış uçlarına sahip olmaları sayesinde tek başlarına çalışabildikleri gibi, donanımı oluşturan diğer elektronik devrelerle irtibat kurabilir, uygulamanın gerektirdiği fonksiyonları gerçekleştirebilirler. Üzerlerinde analog-dijital çevirici gibi tümleşik devreler barındırmaları sayesinde algılayıcılardan her türlü verinin toplanması ve işlenmesinde kullanılabilmektedirler.Ufak ve düşük maliyetli olmaları gömülü uygulamalarda tercih edilmelerini sağlamaktadır.

  Ayrıca mikrodenetleyiciler sıradan mikroişlemcilere nazaran aşağıda listelenen 4 temel avantajları sayesinde elektronik sanayinde günümüzde oldukça büyük bir uygulama alanına sahiptirler:


  oldukça küçük boyutludurlar,
  çok düşük güç tüketimine sahiptirler,
  düşük maliyetlidirler,
  yüksek performansa sahiptirler.

  Örneğin en basit elektronik saatlerden otomatik çamaşır makinelerine, robotlardan fotoğraf makinelerine, LCD monitörlerden biyomedikal cihazlara ve endüstriyel otomasyondan elektronik bilet uygulamalarına kadar pek çok elektronik uygulamada mikrodenetleyiciler kullanım alanı bulmuşlardır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Yapı olarak işlemcilerden farklı olan Mikrodenetleyici yapısında bir çok bileşen bulunmaktadır. Kısacası şöyle söylemek gerekirse mikrodenetleyicinin içinde giriş ve çıkış birimi vardır.
+ Yorum Gönder


mikrodenetleyici nedir ne işe yarar,  mikrodenetleyiciler ne işe yarar