+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Sekiz Milyon yıl önce hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sekiz Milyon yıl önce hayvanlar
  Sekiz Milyon yıl önce hayvanlar  Kulübelerde yaşıyor, ölülerini evlerine gömüyorlardı. Kaplarını ise hayvan betimleri süslüyordu. İpek Yolu üzerinde 8 bin yıl öncesine uzanan hayatlar Mardin Kerküşti Höyük'te açığa çıkarılıyor.

  sekiz-milyon-y-l-nce-hayvanlar1.jpgSekiz Milyon yıl önce hayvanlar2.jpg

  İpek Yolu olarak bilinen karayolunu genişletme çalışmaları sırasında tespit edilen arkeolojik yerlerden biri de Mardin Derik ilçesindeki Kerküşti Höyük oldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin Mardin Müzesi ile ortaklaşa yürüttüğü kazılarda İÖ 5800 yıllarına ait Halaf döneminden ortaçağa uzanan kalıntılarla karşılaşıldı.
  Tarlalar arasında beş metre yükselen höyükteki arkeolojik dolgular ova seviyesinin altında da iki buçuk metre devam ediyor. 1981 yılında müze ekiplerinin açığa çıkardığı ilk kalıntıları Roma devrine ait mozaik ve bazalt oda mezarları oluşturuyor. Üzerinden toprak çekilen ve güney yamacı bir süre yol olarak kullanılan höyüğün en üstünde iri bazalt taşlardan hazırlanmış bir teras ile çevre duvarı yükselir. Burada İÖ 2. binyıla tarihlenen, içlerinde zahire küpleri ve bebek mezarları bulunan ker*** duvarlı bir mekân bulunmaktadır.
  Halaf tabakasının en üst seviyesinde alçak kubbeli, büyük oval fırınlar vardır. Burada mezarların çokluğu ve fırınlara yakınlığı dikkat çekicidir. Bebek mezarlarından biri iç içe konmuş iki kâse ile birlikte gömülüdür. Fırınların çevresinde kemik alet, kil ağırlık, ağırşak gibi günlük kullanım eşyalarının eksikliği, buna karşılık çok miktarda zikzak, kafes, benek ve güneş motifleri ile stilize boğa başı ve insan betimleri gibi boya bezekli kaplar yerleşmenin bu kesiminde çanak çömlek üretimine işaret eder.


  Fırınların altındaki yerleşim taş temelli çok sayıda 'tholos' adı verilen yuvarlak kubbeli ve bir kaç dörtgen yapıdan oluşur. Tholoslardan biri yanıktır, içindeki kalın ker*** sıva ile karışık dal izleri yapıların sepet şeklinde örülü dal-örgü bir örtüye sahip olduğunu gösterir. Yapıların içi ve dışındaki yetişkin mezarları çarpıcıdır. Çoğu katlanarak yan yatırılmış iskeletler Halaf dönemi insanları hakkında zengin bilgi barındırır.
  Irak-Tell Arpaçiyah'ta bulunan taş bir mühürün benzeri Kerküşti'nin Halaf dönemi ticaret ağındaki önemli konumunun küçük ama önemli bir verisidir. Komşu sayılabilecek mesafedeki Tell Halaf kazılarında bulunan, oturan geyik motifli kabın benzeri de iyi komşuluk ilişkilerinin işareti sayılabilir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  insanoğlundan önce dünyaya dinozorlar hakimdi. dinozorların nesli esrarengiz bir biçimde yok olunca dünyanın krallığını insanoğlu devraldı. milyonlarca önce bir çok hayvan nasılsa hala hiçbir değişime uğramadan aynı kalmıştır.3 milyon önceki yusufçuk nasılsa şimdide aynı evrim safsatası gerçek değildir.
+ Yorum Gönder