+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda meteor gök taşı fiyatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  meteor gök taşı fiyatları
  meteor gök taşı fiyatları

  goktasi fiyati.jpg

  Göktaşlarının fiyatları tipi, durumu, nadir bulunması, boyutu ve estetik yapısı gibi birçok farklı faktör tarafından belirlenir.

  Eğer bir göktaşı akademik bir kurum tarafından doğru sınıflandırılmış ve tanımlanmışsa daha yüksek parasal değere sahip olabilir. Tanımlanmış bir göktaşı akademik yayınlarda detaylı olarak anlatılır.

  En düşük fiyata sahip olan göktaşları kondiritlerdir. Tüm göktaşları nadir görülür ama kondiritler göktaşları arasında en sık görülen gruptur. Çok bulunmalarına rağmen kondiritler altından daha nadir bulunan maddelerdir.

  Kondritler ait oldukları ana maddeden erime veya farklılaşmaya bağlı olarak değişime uğramamış taşcıl göktaşlarıdır. Bunlar, ilkel asteroitleri oluşturmak için birleşerek çoğalan ve güneş sisteminin başlangıcında bulunan toz ve küçük parçalarının çeşitleri varken oluşmuşlardır.

  Çok sayıda kondirit 1990'larda Kuzey Afrika'nın sıcak çöllerinde bulunmuştur. Bu taşların pek çoğu göçebeler tarafından keşfedilmiştir. Ama bulundukları yer tam olarak belli değildir. Kuzey Afrika da bulunan bu göktaşları NWA XXX olarak tarif edilir. NWA taşların güzel örnekleri gram başına 1,00-0,50 ABD Doları karşılığı satın alınabilir. Tahrip edilmemiş büyük taşların değerleri daha yüksektir.

  Güvenilir bir gözlemci tarafından yere düştüğü gözlenen meteorlar piyasada koleksiyonerler tarafından daha yüksek fiyatlara alıcı bulabilir. Düşmesine tanık olunan göktaşlarına örnek olarak 5 Mart 1960 tarihinde yerel saat 05:00’ da Afrika da Burkina Faso Aşağı Volta alanına düşen Gao-Guenie taş göktaşı, Millbillillie göktaşı , bir Ökritler grubu göktaşı olarak bir achondritedir ve çok nadir bir türdür. Gao-Guenie göktaşı örnekleri gram başına 2 Dolar, yüksek kaliteli Millbillillies göktaşı gram başına 25 Dolar değerindedir. Ökritler bazaltik bileşimli göktaşı çeşitleridir.
  Demir Göktaşlarının Fiyatları

  Demir göktaşları çoğu kez büyük bir gezegen ya da göktaşının erimiş çekirdeğinin bir parçasıdır. Dünya atmosferine sık sık giren demir göktaşları sürtünme ile erir ve farklı şekillerin oluşmasına neden olur.

  Koleksiyoncular arasındaki en popüler demir göktaşlarından biri Arjantin de bulunan Campo del Cielo demir göktaşıdır. Meraklıları "Campos"un güzel bir örneği için kolayca 100 $ ödeyebilir. Büyük, yüksek kaliteli örnekleri genellikle kilogram başına 200 $ 300 $ satılabilir.
  Başka bir popüler demir göktaşı Sikhote-Alin dir, 1947 yılında Sibirya'nın uzak bir bölümünde düşmesine tanıklık edilmiş bir göktaşıdır. Sikhote-Alin tüm göktaşları arasında estetik açıdan en güzel arasındadır ve bu göktaşı regmaglypts (parmak izleri), yönlendirme, akış hatları, ve rollover dudaklar gibi dikkat çekici yüzey özellikleri gösterir. Bu göktaşının birçok parçası küçük soyut heykellere benzer. Atmosferde parçalanmasının yarattığı küçük parçalar şarapnel olarak bilinir ve genellikle yaklaşık gram başına $ 0,80 $ 1 Dolara satılabilir. En kaliteli Sikhote-Alins, yaklaşık gram başına 3 Dolara alıcı bulabilir.  Ay ve Mars Göktaşları

  Mars ve aydan gelen göktaşları oldukça nadir bulunur. Bu nedenle bu göktaşları oldukça değerlidir. Ay ve marstan gelidiği akademik kurumlar tarafından belirlenen göktaşlarının gramları 1000 dolardan alıcı bulabilmektedir.
  Türkiyede Göktaşı Alışverişi

  Türkiye'de profesyonel olarak göktaşı alışverişi yapılmamaktadır. Genel olarak ebay.com gibi dünya genelinde birçok şeyin alınıp satıldığı sitelerde göktaşı satışlarıda yapılmaktadır. Ancak bu gibi sitelerde yer alan ilanların doğru ya da yanlış olduğunu tespit etmek kolay değildir. Güvenilir kişilerle iyi araştırıp alışveriş yapmak en doğru sonucu verecektir. Ayrıca yurtdışında göktaşı alışverişi konusunda profesyonelce çalışan çeşitli şirketlerde mevcuttur.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  gök taşları uzaydan dünyamıza düşen kayalardır. gök taşının diğer adı meteor dur. meteorlar dünyaya her gün binlerce meteor düşmektedir. bu gök taşları internette satılmaya başlandı bile gram başına 25 dolar alınıyor. gök taşının ağırlığına göre fiyatı değişiyor.
 3. Ziyaretçi
  Bende 160mm-110mm-90mm tam ağırlığını ölçmedim ama 5ila10kğ ağırlığı var bunu nasıl ve kaça satarım bunların Türkiyede alıcıları varmı yoksa yabancı sitelere bakalımı
 4. Ziyaretçi
  Cok sayida göktaşı elimde var

 5. Ziyaretçi
  elimde meteor gök taşi var 70 80 kilo civarinda mıklatıs çeken gelin teste koyalım ilgilenler
  not bingöl de toplanmiştir

 6. Ziyaretçi
  Göktaşı vardır analizi yaptırıldı mıknatısa duyarlı. Analizi şu şekildedir
  Potasyum aktivitesi415,65 bg/kg
  Uranyum aktivitesi 36,13 bg/kg
  Toryum aktivitesi 70,57 bg/ kg

 7. Ziyaretçi
  elimde göktaşi var içinde cok degerli maddeler var

+ Yorum Gönder


meteor taşı özellikleri,  göktaşı çeşitleri,  goktasi cesitleri,  meteor taşı fiyatları,  meteor taşı,  gök taşının özellikleri