+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda halley kuyruklu yıldızı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  halley kuyruklu yıldızı
  halley kuyruklu yıldızı

  halley kuyruklu yıldızı.jpg
  Halley kuyrukluyıldızı (resmi adıyla 1P/Halley veya bu kuyruklu yıldızlar üzerine çalışmalar yapan Edmond Halley'e ithafen Comet Halley), her 75–76 yılda bir görünen kuyruklu yıldız.

  Halley çıplak gözle görülebilen tek kısa periyodlu kuyrukluyıldızdır. Ek olarak, yörüngesini insan ömrü içerisinde tamamlayan çıplak gözle görülür tek kuyrukluyıldızdır.[1] Halley kuyrukluyıldızı iç Güneş Sistemi'ne en son 1986 yılında girmiştir. Hesaplara göre 2061 yılında tekrar görülecektir.

  1066 yılında görüldüğü Bayeux işlemesi'nde anılmıştır. 1682 yılında yeniden ortaya çıktığına dair kayıtlar bulunmaktadır. Kuyruklu yıldızın yörüngesini, adını aldığı Edmond Halley hesaplamıştır. Halley, hesapladığı yörüngenin 1531 ve 1607'de görülen kuyrukluyıldızlar ile çakıştığını saptadı ve bu kuyrukluyıldızların aynı kuyrukluyıldız olduğunu, 1758'de döneceğini öne sürdü.[2] Bu varsayım doğrulandı ve kuyrukluyıldız 1758, 1835, 1910 ve 1986'da yeniden ortaya çıktı.

  Hesaplamalara göre MÖ 12 yılında da görünen Halley kuyruklu yıldızının Hıristiyanlığın kutsal kitabı İncil'in Yeni Ahit'inde peygamber İsa'nın doğumu ile ilgili öykünün anlatıldığı İncil bölümlerinde[3] göründüğü anlatılan Beytlehem yıldızı olduğu sanılıyor.[4] Bu durumda sonradan saptanan miladi takvimin başlangıcı 0 yılında değil, MÖ 12 yılına düşmeliydi.
 2. Ziyaretçi

  vay be böylemi be halley kuyruklu yıldızı böyleymiş
 3. susamsokagi55
  Yeni Üye
  Oho 2061 kim öle kim kala Hayırlısı be gülüm
+ Yorum Gönder


halley kuyruklu yıldızı,  halley kuyruklu yıldız,  kuyruklu yıldız,  KUYRUKLU YILDIZ,  halley,  kuyruklu halley yıldızı