+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda atmosferin fiziksel yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  atmosferin fiziksel yapısı
  atmosferin fiziksel yapısı

  atmosferin-yap-s-.jpg  Atmosferin yapısı nasıldır? Nasıl oluşmuştur? Atmosferin kalınlığı iki faktörün etkileşimine bağlıdır. Hava moleküllerinin kinetik enerjisi ve yerçekimi. Nasıl?
  Güneş veya Yerçekimi olmasaydı atmosferdeki değişim hayatımızı nasıl etkilerdi?

  atmosferin yapısı 1

  Atmosfer, dünyamızı çevreleyen, güneşten gelen enerjinin hızlı bir şekilde uzaya geri dönmesini önleyen ve canlılar için yaşamsal önem taşıyan gaz kütlesine denir. Yerçekimi kuvveti sayesinde Dünya etrafında tutulmaktadır.

  Atmosferde birçok gaz vardır. Başlıcaları; azot, oksijen, argon, karbondioksit, metan, su buharıdır. Atmosferdeki en fazla gaz azottur.

  Atmosferi Oluşturan Tabakalar

  Atmosfer birbirinden farklı kimyasal özelliklere ve değişik sıcaklık profiline sahip çeşitli tabakalardan oluşmaktadır. Atmosferi oluşturan gazlar ise deniz seviyesinden itibaren yaklaşık 1.000 km yukarıya kadar uzanmaktadır. Atmosferin yüzde 99 u 30 km lik bir yükseklikte bulunur. Atmosfer tüm hava dolaşımı, bulutlar ve fırtınalar, kısacası meteorolojik olayların hepsi troposferde, yani en çok 8-13 km’ler arasında olur. Atmosferin sıcaklığının yüksekliğe bağlı değişimi aşağıdaki grafikte verilmiştir.

  atmosferin yapısı 2

  Deniz seviyesinden yukarıya doğru bir hava sütunu düşünelim. Alt kısımlarda hava daha yoğun ve sıcaklık daha fazladır. Yukarı çıkıldıkça havanın yoğunluğu, sıcaklığı ve basıncı azalır. Yoğunluğun belli bir yüksekliğe kadar değişimi aşağıdaki grafikte verilmiştir.

  atmosferin yapısı 3

  Suyun kaynama noktasının yüksekliğe bağlı değişimi

  atmosferin yapısı 4

  Dünyamıza gelen güneş enerjisi

  Güneşten gelen enerjinin belli bir kısmı yeryüzüne ulaşır. Bu enerji atmosferdeki gazların kinetik enerjisini artırır. Dolayısıyla sıcaklık elde edilir. Güneşten gelen enerji ile hızları artan moleküller aslında uzaya dağılmaları gerekirken yerçekimi kuvveti buna engel olmaktadır. Yer küremiz çok şükür ki atmosferi etrafında tutabilecek kadar bir çekim kuvvetine sahiptir. Eğer bu kuvvet olmasaydı Dünyamız da Ay gibi atmosfersiz olacaktı.

  atmosferin yapısı 5

  Dünyamız bir harika yaratılmıştır: Hem atmosfere sahip olması; hem atmosferdeki gazların oranı; hem atmosfere uygulanan yerçekimi kuvvetinin ne az ne çok olması; hem uzaydan gelen zararlı ışınları süzmesi; hem yağmur, fırtına, rüzgâr gibi hava olaylarının meydana gelmesine elverişli olması; hem bize uyguladığı basınç kuvvetinin ne az ne çok olması; hem gündüz güneşi, gece yıldızları görebileceğimiz kalınlıkta ve yoğunlukta olması, hem hem hem… 2. Acil

  atmosferin fiziksel yapısı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder