+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bilimsel Mükemmeliyet İçin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bilimsel Mükemmeliyet İçin
  Bilimsel Mükemmeliyet İçin

  Bilimsel Mükemmeliyet İçin Bağımsız Bir Akademi Şart


  American Association for the Advancement of Science'ın (AAAS) haftalık yayını Science dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Bruce Alberts, 30 Eylül 2011 tarihli sayının gündem köşesinde Türkiye Bilimler Akademisi’nin hükümet kararı ile yapısının değiştirilmesini eleştiriyor. Yazıda en son on yıldır Türk bilim insanlarının üretkenliklerini engelleyen bir yönetim ile karşı karşıya olduğunu ileri süren Alberts’in yazısına aşağıda yer vereceğim Ama biraz gelişmeleri anımsayalım:

  TÜBA Başkanı Kanpolat bir gurup TÜBA üyesi (Tarık Çelik, Bozkurt Güvenç, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Namık Kemal Aras, Metin Gürses, Atilla Aşkar) ile beraber Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü. Bu görüşmenin, TÜBA üyelerinin dileği üzerine "son bir çare arayışı" olarak gerçekleştirildiğini biliyoruz.

  Heyetin, TÜBA yasasının değiştiren Kanun Hükmünde Kararname’nin "TÜBA'nın bir bilimler akademisi olma niteliğini ortadan kaldıracağını ve bu düzenlemenin Türkiye'yi dünya bilim camiasından koparacağı" konusunda kaygılarını ilettiği açıklandı. Cumhurbaşkanı, ilgiyle izlemiş. Heyet, Gül'den, durum üzerinde yeniden çalışılabileceği doğrultusunda izlenimler edinmiş.

  Bu süreçte iki haber daha izledik: İlki, YÖK, TÜBA'ya yapacağı 100 atama için isimler üzerinde çalışıyor İkincisi: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, TÜBA’ya yapılacak atamaların bilimsel bakımdan iyi olanlar arasından seçileceğini duyurdu.
 2. Acil

  Bilimsel Mükemmeliyet İçin isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder