+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Su küreyi hangi bilim dalı inceler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Su küreyi hangi bilim dalı inceler
  Su küreyi hangi bilim dalı inceler

  Hidrografya (sular coğrafyası )

  Hidrografya (sular coğrafyası ), yeraltı ve yer üstü sularının oluşum ve dağılımlarını araştıran ve insan yaşamı üzerine etkilerini inceleyen bilim dalıdır.


  Yunanca hidro (su) ve graphein (tasvir) kelimelerinden oluşan Hidrografya, yeryüzünde bulunan suları (kaynak, akarsu, göl, deniz ve okyanus) ve yeraltı sularını inceler.


  Fiziki coğrafyanın bir kolu olan hidrografya, okyanus ve deniz çanaklarının morfolojik karakteriyle bunları dolduran su kütlesinin yüzeyinde ve içinde meydana gelen olayları (deniz suyunun sıcaklığı, tuzluluğu ve hareketleri) ve karalar üzerindeki göllerin nasıl oluştuğunu, göl sularını ve göllerdeki seviye değişikliklerini, kaynakları ve akarsuları (bilhassa akarsu rejimlerini) inceler. .


  Hidroloji, akarsu bilimi, göl bilimi (limnoloji) ve okyanus bilimi (oseonografya) hidrografyanın yararlandığı bilim dallarıdır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  suüre gezegenimiz olan dünyanın dörtte üçünü oluşturur. su küreyi inceleyen bilim dalı hidrografyadır. hidrografya suların sertliğini kireçli olup olmadığını tuzluluk oranını içindeki mineral oranını araştırır. kirli suyun arıtımıyla da ilgilenir.
+ Yorum Gönder


su küreyi inceleyen bilim dalı,  su küreyi inceleyen bilim dalı nedir,  taş küreyi inceleyen bilim dalı,  su küreyi inceleyen bilim adamı,  su küreyi hangi bilim dalı inceler,  su kurenin al dali nedir