+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bilgisayarın Çalışma Mantığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bilgisayarın Çalışma Mantığı








  Bilgisayarın Çalışma Mantığı

  Bilgisayarın Çalışma Mantığı Hakkında Bilgi


  Bilgisayarlar: Karmaşık işlemleri çok kısa süre içinde yapan otomatik makineler.

  Sıraya koymak, düzenlemek, hesaplamak, başka araçları yönetmek, işte, binlerce transistordan ve küçücük basılı devrelerden oluşan elektronik makinelerin çeşitli görevleri bunlardır.


  bilgisayar-n-al-ma-mant-.gif.


  Evet mi Hayır mı?

  Bilgisayar, sorunları, bir evet veya bir hayırla cevaplandırılabilecek çok sayıda basit soruya indirgemek yoluyla çalışır.

  Diyelim ki bir trende, pencere önünde iki yer ayırtmak söz konusu dur; bilgisayar, belleğinde bu trene ayrılmış bölümü bulduktan sonra, kendi kendine sora»: Birinci vagon dolu mu? Evet. Ya ikincisi? Evet. Ya üçüncüsü? Hayır. Peki bu vagonun birinci kompartımanı dolu mu? Evet. Ya ikincisi? Evet. Ya üçüncüsü? Hayır. Pencere önündeki yerler boş mu? Hayır. Dördüncü kompartıman dolu mu? Hayır. Pencere önündeki yerleri boş mu? Evet. O zaman bilgisayar, sonucu bildirir: 3 numaralı vagon, 4 numaralı kompartıman, 4 ve 5 numaralı yerler.

  iki sayı: 0 ve 1


  Bilgisayar, şöyle çalışır: her soruya vereceği cevap onun ancak saniyenin birkaç milyonda biri kadar bir zamanını alır! Çünkü bütün harfleri ve bütün sayıları sadece iki işaretle yazar: 0 ve 1. Bunların birincisi sıfır veya hayır anlamına gelir. 1 ise O’a bakarak bulunduğu yere göre ya evet ya da, bir, iki, üç, anlamına gelir.

  Bu ikili sistem, çok ustaca düşünülmüştür: makinenin her elemanında (onbinlerce eleman) 1 elektrik akımının geçmesi, 0 ise akımın kesilmesiyle belirtilir.

  insanın emrinde

  Bilgisayarın dili bizimkinden farklı olduğu için programcı denen bir dilmaç’a ihtiyaç vardır. Bu, cevap istenen verilerin tümünü makinenin devrelerine yerleştirir. Makinenin belleğinde depo edilmiş kesin programlar sayesinde bilgisayar, bir füzeyi yönetebilir, bir petrol rafinerisini işletebilir, bir işletmede personelin ücret belgelerini hazırlayabilir, astronomik uzaklıkları hesaplayabilir v.b.

  Düşünme yeteneği bulunmayan bilgisayarlar ancak insanın ondan istediği şeyleri yapabilir, çünkü bu elektronik beyinlerin beyni yoktur.








 2. Acil

  Bilgisayarın Çalışma Mantığı isimli yazıya yorum yazın.





 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder