+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Okyanusun Dibindeki Bilinmeyen Canlılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Okyanusun Dibindeki Bilinmeyen Canlılar


  Okyanusun Dibindeki Bilinmeyen Canlılar nelerdir

 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Okyanus dibinde 6 bin yeni canlı türü ile ilgili haber


  Bilim dünyası okyanuslarla ilgili yaklaşık 10 yıl süren bir çalışmanın, deniz canlılarına ilişkin nüfus sayımının sona ermesini kutluyor.

  Çalışmanın insan faaliyetlerinin deniz nasıl etkilediğine ilişkin bir çerçeve oluşturması bekleniyor.

  80 ülkeden 2 bin 700 araştırmacının katılımıyla düzenlenen çalışma kapsamında 540 seferde denizde 9 bin gün kalındığı açıklandı.


  2lmvud1.jpg
  Projenin Başkanı Ian Poiner, denizin dışındaki yaşamın denizin içinde ve okyanus dibindeki yaşamla çok yakından ilintili olduğunu belirterek, ''Oksijen gereksinimimizin yarısı deniz yaşamından sağlanıyor, gıdamızın büyük bir bölümü de. Ayrıca denizler iklimimizi düzenliyor'' dedi.

  Poiner, hala çok fazla bilinmeyen olduğunu ve buna henüz keşfedilmemiş olan 750 bin türün de dahil olduğunu ama şimdi en azından eskisine göre daha fazla bilgi sahibi olunduğunu kaydetti.

  650 milyon dolar bütçeli araştırma programı, 670 kurumun katılımıyla 2000 yılında şu üç temel soruyu yanıtlamak üzere kurulmuştu.

  Okyanuslarda ne yaşamıştı, şimdi ne yaşıyor, gelecekte de ne yaşayacak?

  10 yıl süren çalışmanın ardından bile bilimadamları deniz canlısı türlerini tam olarak tespit etmenin olamaksız olduğu görüşünde.

  Ama toplanan milyonlarca örneğin ardından araştırmacılar daha önceki 1,200 türe ek olarak şimdi 6 bin daha yeni türün eklendiğini kaydediyor.

  Bulgular bilimadamlarını, deniz türlerinin sayısını 230 binden 250 bine çıkarmalarına da neden oldu.

+ Yorum Gönder