+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Bit Nedir Bitler Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bit Nedir Bitler Hakkında
  Bitler ile ilgili bilgiler

  Bit yaklaşık 2-5 mm olan sürekli kaşınmamıza sebebiyet veren memeli tüm hayvanların ve insanların kanını emerek yaşayan parazitlerdir

  Farklı bir bit resmi.jpg 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bitler nasıl hayvanlardırlar


  Bitler hakkında bilgi  Bit
  Familyası
  Hayvansal bitler (Pediculidae)
  Yaşadığı yerler
  Kuş, memeli hayvan ve insanların derileri üzerinde parazit olarak
  Özellikleri
  2-3 mm boyunda, yassı vücutlu kanatsız böcekler. Ağız yapıları delici, emici yapıda. Kıllara tutunmak için ayak uçları çengel tırnaklı
  Ömrü
  1 ay kadardır
  Çeşitleri
  Baş, kıl, elbise, at, köpek biti en çok bilinenleridir.

  Eklembacaklılar (Arthropoda) şubesinin, böcekler (Insecta) sınıfının bir takımı. Bitlerde metamorfoz (biçim ve yapı değişmeleri) bulunmaz. Yumurtadan çıkan yavrular, ergine benzerler. Kanatları yoktur. Kuşlarda yaşayanlara ısıran bitler denir. Her kuş türüne musallat olan bir iki bit türü vardır. Memelilerde asalak olarak yaşayanlar; insanlar, maymunlar, toynaklı memeliler (at, koyun, sığır vs.), kemiriciler (tavşanlar, fareler vs.), etçil memelilerden bazıları (köpek, kurt, morslar) üzerinde barınırlar. İnsanlar üzerinde yaşayan bitler üç türlüdür:

  Bitler kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazen kan ile beslenirler. Bit'in yumurtası sirke adını alır ve bit'in tükrüğünden salgılanan yapışkan bir madde ile saça yapışır. Özel ilaçlı şampuanlar ve ince taraklar olmadan saçtan kopartılamaz. Bitler ortalama bir hafta yaşarlar.

  Baş biti (Pediculus humanus capitis)
  2-3 mm boyunda olup, insanların başında yaşar. Dişisi halk arasında sirke denilen yumurtalarını özellikle ense ve kulak arkası saç kıllarının diplerine kitin kılıfı ile tek tek yapıştırır. Yavrular 2-3 haftada ergin hale gelirler. Fazla yaygın bir türdür. Çocuklara okullardan bulaşabilir.

  Kıl biti (Phthirius pubis)
  Baş hariç, vücudun sakal, göğüs gibi diğer kıllı yerlerinde barınır.Gri ve beyaz tonlarında renge sahiplerdir.Yumurtalarını kıl diplerine bırakırlar.Yumurtalar toplu iğne ucu kadar ve siyah renktedirler.Ergin bitler is kıl diplerine gömülüdür. Fazla kaşınmaya sebeb olur. 1-1,5 mm uzunluktadır.

  Elbise biti (Pediculus vestimenti)
  Vücudun tüysüz veya az tüylü yerlerinde yaşadığından vücut biti de denir. 3-4 mm boyundadır. Yumurtalarını çamaşırların kıvrımlı yerlerine yapıştırır. Tifüs hastalığını yaydığından çok tehlikeli bir asalaktır. Tifüs mikrobu bitin barsağında çoğalıp dışkısı ile insana bulaşır.

  Bitki özünü emen yaprak bitleri hayvansal bitlerden ayrıdır.

  Ağaç kabukları, taş ve kitaplar arasında yaşayan kitap bitleri (Psocoptera) de ayrı bir grup olup ağız yapıları çiğneyici tiptedir. Bunlar kitap yaprağı, yosun, mantar ve polen (çiçek tozu) ile beslenir. Kanatlı ve kanatsız olanları vardır.

 3. Mesport
  Moderators
  Bit hakkında kısa bilgi


  Bitlerin özellikleri  Bit kan emerek beslenen bir parazittir. Baş biti, kasık biti, elbise biti olarak 3'e ayrılır. Bit, uzunlukları 3-11 arasında değişen, renkleri de genellikle kirli beyaz, sarı, kahverengi ve kara olan bitlerin vücudu yassıdır ve baş, göğüs, karın olmak üzere üç bölümden oluşur. Bit haşeresinde gözler, duyargalar ve ağız parçaları baş bölümünde yer alır. Bazı bit türlerinde göz bulunmaz

+ Yorum Gönder