+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Kene ısırmasında ne yapmalıyız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kene ısırmasında ne yapmalıyız
  Kene ısırması ile ilgili bilgi


  Kene ısırmasında ilk müdahale  Kene ısırmasında kesinlikle keneye bizler müdahale etmemeliyiz. Vücudumuzdaki keneyi kesinlikle bizler çıkartmaya çalışmamalıyız, kene bu gibi durumda tepki olarak kan emmeyi bitirdikten sonra salgıladığı sıvıyı o an vücuda salgılar ve virüs almamıza neden olur
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kene ısırmasında ne yapılmalıdır


  Kene ısırması hakkında bilgi


  Hastalık, kenelerin sokması sonrası salgıladıkları sıvıyla, kenelerin çıkartılırken ezilmesi sonucu çıkan sıvı ve kanıyla veya kene sokması sonucu virüsü alıp hasta olmuş hayvanların kan ve salgıları ile bulaşabilmektedir.Bu nedenle:
  • Mera ve meskenlerde yerleşik keneler kan emerek beslenirler. Hayvanları kenelerden uzak tutarak kenelerin yayılmaları engellenmelidir.
  • Yeşil ve piknik alanlarına gidildiğinde (su kenarları, otlaklar, çalılık ve yüksek otlu alanlar) uzun giysiler giymeli, bacakları açıkta bırakmamalı, paçalar çorap içine konulup kenenin vücuda ulaşması zorlaştırılmalıdır. Dönüşte tüm vücut kontrol edilip yapışık kene olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Yeşil alanlara giderken böcek kaçırıcı sıvı ve jeller cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Bu maddelerin az da olsa sağlık
  • sakıncaları olduğu dikkate alınmalıdır. Hayvan besliyorsanız hayvanlarınızı dolaştırırken onlara da bu sıvılardan sürebilirsiniz.
  • Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde keneyi çıkartmak için fazla zorlamamalı, halk arasında yaygın olduğu şekliyle sigara veya kibritle yakma, kenenin üzerine kolonya, alkol veya diğer kimyasal maddeler uygulanmamalıdır. Bu maddeler kenenin daha erken aşamada kusmasına ve enfekte sıvıyı vücudumuza salgılamasına neden olabilir.
  • Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde eldiven takarak ve bir cımbız ile kene vücuda yapışık ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola sallanarak bir vida gibi çıkartılmalı veya bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.
  • Hasta kişiler ile temasta vücut sıvıları aracılığıyla bulaşma olabileceği unutulmamalıdır.
  • Artık piknik yapmak da riskli hale geldi.

+ Yorum Gönder