+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Mite ve Akarlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Mite ve Akarlar
  Mite ve Akarlar hakkında bilgiler


  Mite ve Akarların zararları  Mite ve Akarlar İnsan hayvan ve bitki gibi canlıların yaşadığı ortamda canlı artık ve döküntüleriyle beslenen, gözle görülemeyen başı, gövdesi, bacakları ve de birçok türü olan canlılardır. özellikle tozlu bakımsız evlerde tavuk, güvercin ve farelerde, bazen suda ve otluk alanlarda çok yaşarlar. Mite insanların ve bazı hayvanların(güvercin, tavuk, fare) deri döküntüleriyle beslenen akar türlerinden biridir ve 140 – 160 kadar akar türü bulunmaktadır. İnsan vücudunda milyarlarca mite barınır ve bu mite canlısı çok küçük yapıda olup mikroskop yardımıyla ancak görülebilir. Mite genelde tozlu evlerde ve nemli ortamlarda barınırlar. Mite insanlar için son derece çok tehlikeli olan astım hastalığına ve bronşite sebebiyet verir ve bazı kişilerde alerjiye yol açar. Bu durumda insanların vücudunda kızarıklık, iğnesi batmalar ve lokal iltihaplar oluşabilir. Mite canlısı insanlar arasında mayt veya toz akarı diye farklı isimler alır.
  Mite ev için de koltuk, yün yastık ve yorganlarda, battaniye, halı ve yünlü tüm kumaşlarda, çocuklarımızın severek oynadığı pelüş oyuncaklarda ve yataklarımız da barınırlar. Mite nemli ortamları sevdiği gibi sıcak ortamları da çok sever. Yatak odalarımızda ki yataklarımız onlar için ideal yaşam alanıdır.


  Mite astıma ve bronşite sebebiyet veren parazittir ve astım ve bronşit hafife alınamayacak kadar riskli bir hastalıktır. Astım insan evresinin başında yani bebeklikte başlar ve insan ömrünü her yönüyle olumsuz etkiler. Astımı olan bir insan solunum da zorlanır ve nefes alamaz. Astım çoğu zaman nefes darlığına ve hatta daha sonraki evrelerde ölüme sebebiyet verir.
  Mite den dolayısıyla astımdan korunmak için şu hususlara dikkat etmeliyiz;
  Mümkün olduğunca yün yatak, yastık, yorgan yerine silikon ve elyaftan yapılan ürünleri tercih etmeliyiz.
  Mite ile mücadelede mutlaka ilaçlama firmasından destek alın ve ilaçlama bu iş için kesin çözümdür. Mite haşeresi ile mücadele edilirken mutlaka şirketimizden bilgi alın çünkü ilaçlama dışında aşağıda yapılan tüm işlemler kesinlikle maytlardan kurtuluş yolu değildir.

  Anti bakteriyel yatak kullanmalıyız. Odalarımızı özellikle yatak odalarımızı her gün havalandırmalıyız.Yatak odalarımız da mümkünse halı ve kilim kullanmamalıyız. İllaki kullanmak istiyorsak halı yerine kilim tercih etmeliyiz.çocuklarımız pelüş oyuncaklarından o sevimli ayıcıklarından vazgeçmeyeceği için oyuncaklarını buzdolabı poşetine koyup ağzını bağladıktan sonra buzluğa yerleştirip en az 45 dakika bekletmeliyiz. çünkü mite soğuğu sevmez ve ölür.Emiş gücü yüksek olan özel geliştirilmiş süpürgeleri tercih etmeliyiz.
  Bu ve benzeri yöntemler kesinlikle maytları yok etmez yukarıdaki belirttiğimiz gibi mutlaka maytları yok etmek için evlerimizi ve yaşam alanlarımızı ilaçlamak gerekir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Mite ve Akarlar ile ilgili bilgi


  İnsanlara ne tür zararları vardır


  Mite denen parazitler insanların ve hayvanların yaşadığı her mekânda bu canlılar bulunurlar. Yapı ve şekil olarak çok farklı canlılardır. Mite canlısı çok küçük olup gözle görülmeyecek kadar küçük yapılı canlılardır. Mite mikroskopla ancak görülür.
  Mite bedeninin üstünde toplamda 8 ayak bulunur. Başlarının ön kısmında 2 adet göz bulunur gözler çok ufak olup körelmiş durumdadır ve hemen altında ağızları var. Mitelerin ağızları kesici bir yapıda olup üzerinde yaşadığı canlının deri döküntülerini ve derilerini kesmeye yarar.
  Mite parazitin üzerinde barındığı canlılar şunlardır: kuş, tavuk, fare, kedi, köpek, evcil küçük ve büyükbaş hayvanlar üzerinde bolca bulunurlar.
  Dünyanın her kıtasında ve her yerinde yaşayan akarların toplam 150 kadar çeşidi vardır.
  Miteler (mayt ) besin olarak üzerinde yaşadığı canlının deri döküntüleri ile beslenirler. Aynı zamanda insan ve hayvanların derileri içine girerek beslenirler. Bir insan vücudu üzerinde milyarlarca mite bulunur.
  Mite paraziti insan üzerinde farklı hastalıklar yapar. Mite insan ve hayvanlar için son derece zararlıdır. Mite insanlarda tehlikeli olan bronşit hastalığına ve astım hastalığına neden olurlar. Miteler evlerimizdeki halı içlerinde ve yatak yorgan içlerinde bolca bulunurlar. Ayrıca çocukların zevkle kullandıkları pelüş oyuncaklar üzerinde bu parazitlerler bolca bulunurlar. Miteler dış ortamdan evcil hayvanlar ve gelen insanlar üzerinden gelir. Bir mite canlısı yaşadığı alanda gün içerisinde yaklaşık 20 - 25 defa dışkı bırakırlar. Yaşama yeri olarak nemli ve pis ortamları daha çok tercih ederler. Mite diğer bir adıyla toz akarı insanlar arasında en çok çocukları etkiler.
  Üzerinde mite (mayt) bulunan bir insanın vücudu bazen durduk yere kaşınır iğnemsi batmalar olur. Mite canlısı insan vücuduna girdiği yerde kızarıklıklar görülür ve bazen de iltihaplı akneler oluşur.

+ Yorum Gönder