+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Örümcek ağını nasıl örer şaşıracağınız bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Örümcek ağını nasıl örer şaşıracağınız bilgiler
  Örümceklerin ağları nasıl ördüğü hakkında bilgi


  Örümcekler agları nasıl yapar  Örümcek ağını örmek için önce yüksek bir yer belirler. Seçtiği alan bir ağaçsa, ağacın dalına ağ ipini yapıştır daha sonra örümcek kendini boşluğa bırakır ve karşı tarafına geçir ağ ipini oraya da yapıştırır. Örümcek birkaç kez gidiş gelişle ağın iskeletini oluşturur. Daha sonra örümcek iskeletin merkezinde dairevi halkalar örer. Örümceğin ördüğü dikkatle bakıldığı zaman sanat eseri gibi mükemmel olduğu görülecektir. Örümceğin ağ ipi ipek ve çok sağlamdır.
 2. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Örümcek ağı ile ilgili bilgi


  Örümcek ağı nasıl olur  Örümcekler Allah tarafından yaratılmış muhteşem hayvanlardır.

  Onları bu kadar mükemmel yapan ise tabiki de yaptıkları ağlardır.

  Günümüzde bile bunu nasıl yaptıkları tam olarak bilinmiyor.Avlanmak için ağların kullanan örümcekler bu ağları nasıl yapıyor?

  Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz canlılardır.

  Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi.

  Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir.

  Örümcek ağları kendine yüksek hızla çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenler. Tekrar gerisin geriye yaylanmadığından nesne ters yöne fırlamaz, yapışır kalır. Örümcek ağının esneme kapasitesi bugün yapay olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katıdır.

  Örümcek ağının her tarafı yapışıcı değildir.

  Kurban ağa yakalanınca yapışkan kısmı bildiklerinden kendileri de ağa yakalanmadan onun yanına kadar giderler.

  Örümcek ağını amacına göre farklı şekillerde örer.

  Ağdaki ipliklerin de cinsleri yerlerine göre farklıdır.

  Yumurtaların sarmalanması için ürettiği yumuşak iplik onu aynı zamanda bir uçurtma gibi uçurabilir. Ağın ana yapısı, dairesel kısımları, avı yakalayacak kısmı için elastikiyetleri ve sağlamlıkları farklı ipler üretir.

 3. Sibel
  Devamlı Üye
  Örümcek ağını nasıl örer


  Örümcek ağının özellikleri


  Örümceklerin ağ örme organı karınlarının arka tarafındadır. Bu kesimde bulunan birbirinden ayrı üç çift bezden her birinin dışarıya ayrı bir açıklığı vardır. Bu bezlerde meydana gelen sıvı halindeki ipek maddesi hava ile temas eder etmez sertleşir. Örümcek ağ yapmak isteyince ağ organlarını bacaklarıyla bastırır Böylece meydana gelen basınç bezlerdeki maddeyi dışarı akıtır. Bir defa dışarı çıktıktan sonra akmakta devam eden ağ ipeği hemen kurur, örümcek de ağ yapımına başlar. Örümcekler ağ bezlerinden çıkan tellerin hepsini toplayıp bir tel halinde kullanabildiklerigibi, bunlardan ayrı ayrı incecik teller de yaparlar.Ağ yapışı en kolay incelenebilecek örümcek yeşilli siyahlı iri bahçe örümceğidir. Bunlar ağlarını geceleyin yaparlar.
+ Yorum Gönder