+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Ağaç Kurdu Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Temel Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Ağaç Kurdu Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Temel Bilgiler
  Tahta kurdunun farklı özellikleri


  Tahta kurdu ile ilgili bilgi

  Ağaç kurdu eski tahta eşyada, pencere, kapı, parke ve mobilyanın ağaç aksamlarında yerleşir ve dehlizler açarak ilerler. Bu arada kemirdikleri ağacın tozları dışarı dökülür. Bazen geceleri
  sessizlikte, delik açarken sesi duyulabilir. Özellikle mobilyaların kumaş ve içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot vs.) arasında yuvalanırlar. Kumaşı deler, yıpratır, olenleri mobilyanın altına dökülür. Ağaç kurdu Mobilya ve tahta içine nüfuz edecek şekilde özel formülasyonlarla ilaçlamakla kontrol altına alınabilirler. Çoğu kez ilaçlamayı ikinci defa yapmak gereklidir.Tahta kurdu ağaç kurdu olarak da bilinen kanatlı bir bocek türüdür. Tahta kurdunun üç çift bacağı ve bir çift kıskaç şeklinde uzuvları vardır. Tahta kurdunun boyu genelde 2 - 3 cm kadardır. Tahta kurdunun baş kısmının olduğu bolge siyah ve vücut bolümü kahverengidir. Tahta kurdunun vücut yapısı değişik yapılarda ve farklı renklerde olabilmekte bu tahta kurdunun yaşadığı alana ve besin ortamına bağlı olarak değişir. Tahta kurdu eski tahta eşyaları, parke, kapı, mobilya, sanat eseri gibi onüne gelen tüm ahşap eşyaları kemirir. Tahta kurdunun kemirdiği tüm eşyaların tozları yere dokülür ve tahta kurdunun kemirdiği alanlarda dehlizler oluşur ve tahta kurdu bu dehlizde yuvalanır. Tahta kurdu hem sert hem de yumuşak ahşapları delecek niteliktedir.
  Tahta kurdu halk arasında farlı isimler ile anılırlar. Tahta kurdunun bilinen en belirgin isimleri şoyledir: ahşap kurdu, tahta kurdu, ağaç boceği, mobilya kurdu, mobilya boceği, ağaç haşeresi gibi birçok isim ile anılır.
  Tahta kurdu yumurtlama yontemi ile çoğalır. Tahta kurdu kemirip oluşturduğu ve yuvalandığı bu dehlizlere yumurtalarını bırakır. Tahta kurdu 80 ne yakın yumurta yapar. Tahta kurdunu bu dehlizlerin içinde gorebilmek hiç de kolay değildir. Tahta kurtları geceleri çok aktiftirler. Geceleri hem beslenirler hem de çalışarak yuva yaparlar. Tahta kurdunun sesini gece ahşapları kemirirken rahatlıkla duyabiliriz. Bu bocekler geceleri daha fazla aktif olup hızlı çalışırlar.
  Ağaç kurtları dış ortamda çalı çırpı ve otlaklarda bulunarak bu cisimleri de kemirerek beslenirler.Ağaç kurtları dış ortamlarda da yeşil ağaçların köklerini kemirerek içlerine girip orda yuvalanırlar. Ağaç kurtları bu şekilde ağaçların kurumasına neden olurlar.
  Tahta kurtları sadece evlerin içindeki mobilyalara ve ahşap eşyalara zarar vermekle kalmaz bağ ve bahçedeki yeşil bitkileri ve ağaçları delerek bu bitkilerin kurumasına neden olur. Tahta kurtları özellikle çifçilere büyük sıkıntı yaşatır. Tahta kurtları hem evimizde hem de bahçemizde bizlere maddi ve manevi büyük zararlar verir.
  Tahta kurdu ile mücadele çok zordur ulaşılması zor yerlerde yuvalandığı için mutlaka kısa zaman aralıklarla periyodik olarak böcek ilaçlaması yaptırmalıyız. Tahta kurdu ile mücadele için mutlaka ilaç firmalarından yardım almalıyız.
 2. Mesport
  Moderators

  Tahta Kurdu hakkında bilinmeyenler


  Tahta kurdunun özellikleri  Tahta kurdu böceğinin kafa rengi siyah gövde rengi kahverengidir. Kafası keratin maddesinden oluşmuştur. Bu madde tahta kurdunu dış etkilerden korur. Tahta kurdu (ağaç kurdu) çift kanatlıdır. Ağaç kurdunun başında 1 çift anten vardır. Tahta kurdunun boyu 1-3 cm arasında değişir. Tahta kurdunun 6 ayağı bulunur, ayaklarının üzerinde tırtıllar vardır. Tahta kurdu sarımsı, siyah ve gri renklerde görülür. Tahta kurdu ahşap olan her nesnenin içerisine yerleşebilir. Ahşap eşyaların içlerinde ilerleyebilen tahta kurdu eşyaların çürümesine, kurumasına neden olur. Ağaç kurdu zedelenmiş olan tahtaların arasında daha hızlı ve kolay ilerler. Tahta kurdu yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Tahta kurdu yumurtaları yeterli ısıya ve sıcaklığa ulaştığında açılır ve yavru ağaç kurtları çıkar. Tahta kurdu her yumurtlama döneminde 80 tane yumurta bırakabilir. Tahta kurdu uygun ortamda dört mevsim üreyebilir. Tahta kurdu sürekli olarak tahtaları kemirir. Tahta kurdunun, tahta kemirme sesleri sessizlikte çok net duyulur.Tahta kurdu ilaçlamasında sıvı, kokulu ilaçlar püskürtme yöntemi ile ilaçlama yapılmalıdır.Tahta kurdu ilaçlaması yapanların bu işin eğitimini almış,insanlar olması gerekir.Herkes ilaçlama yapma yetkisine sahip değildir.Sağlık bakanlığı onayı olmadan ilaçlama yapmak ve yaptırmak suçtur. Tahta kurtlarına ev dışında parke kereste fabrikalarında, gemi güvertesinde, araç kaportasındaki ağaçlar içinde bulunurlar. Günümüzde kullandığımız birçok eşya ve ürünler tahta ve ahşaptan olduğu için tahta kurdu bulunduğumuz ortamda çok bulunabilir. Tahta kurdu halk arasında değişik isimlerle anılır, tahta kurtları; ağaç kurdu, mobilya böceği gibi isimler tahta kurdunun diğer isimleridir.

+ Yorum Gönder


tahta kurdu,  ağaç kurdu ile mücadele,  tahta kurdu ile mücadele,  ağaç kurtları ile mücadele,  ahşap kurdu,  ahşap kapıya kurt