+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Kakalak Böceği Hakkında Merak Edebilecekleriniz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kakalak Böceği Hakkında Merak Edebilecekleriniz
  Kakalak böceği ile ilgili bilgiler


  Kakalak böceğinin özellikleri  Kakalak genel olarak hamam böcekleri ve türlerine verilen isimdir. Blattodea takımına ait olan kakalak böcekleri insanlara hem mikrop bulaştırdıkları için hem de insanların besin kaynaklarına zarar verirler. Kakalak dünyanın her ülkesinde ve kıtasında bulunur. Sıcak ve nemli yerlerde yaşamayı seven bir hayvan olarak kesinlikle soğuk bölgelerde yaşamaz ve bu bölgede bulunmazlar.
  Kakalak vücudu Altan ve üsten basık bir şekilde ve antenleri çok uzundur. Bedeninin alt kısmında uzunca 6 ayağı vardır. Kakalağın üst kısmı sert tabakalar halinde ki
  kanatlar ile örtülüdür. Kakalak böcekleri bulunduğu yere ve türüne bağlı olarak farklı renklerde olabilirler. Genel olarak kakalakların rengi siyah, kızıl, kahverengidir. Kakalak beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olurlar. Bazı sıcak bölgelerde yaşayan kakalak böceği daha büyük yapıda olabilmekte. Genel olarak kakalağın boyu 3 - 5cm kadardır.
  kakalak böcekleri geceleri aktif olup beslenmesini ve yer değiştirmesini genellikle gece yaparlar. Beslenmesinde özellikle şekerli yani glikozlu yiyecekleri daha çok severler. Kakalak ayrıca nişasta, açıkta bırakılan yemek ve sebzeleri ve ölü böcek ve hayvan leşinden beslenir. Kakalak böcekleri evlere dış ortamdan farklı yollarla gelmektedir. Kakalak evlerin kapı ve penceresinin açık bırakılmasıyla, dışardan alınan bir eşya ile veya evlerin pis su akarlarından evlerimize kadar gelmektedirler.
  Kakalak böceği geldiği ortamdan birçok mikrobu beraberinde getirir. Bu bakımdan çok pis böceklerdir. Kakalakların birçok türü vardır ve her türünün özelikleri birbirine benzer fakat yapı olarak farklılık gösterirler.
  Kakalak iyi bir şekilde beslendikten sonra yapacağı ilk iş üremek ve çoğalmaktır. Yılda 8 -10 defa yumurta bırakan kakalak böcekleri yumurtalarını evin iç kısımlarına dağınık bir şekilde bırakır. Kakalak kendine göre yaptığı paketler halinde yumurta bırakır ve her pakette 20 - 30 adet yumurta bulunur. Kakalak böceği yumurtası belli bir olgunluktan sonra açılır ve yavru kakalak böcekleri ortaya çıkar. Kakalak ile mücadele etmek başlangıçta çok kolaydır. Fakat erken müdahale edilmezse kakalak hemen ürer ve çok sayıda çoğalır. Mutlaka en kısa zamanda ilaçlaması yapılmalı. Aksi takdirde kakalak böcekleri hem birçok hastalığı insanlara bulaştırır hem de ev ve iş yerlerini komple istila eder ve önlenmesi çok zor olur.
  Kakalak, insanlar arasında bir hastalık taşıyıcısıdır. Kakalağın insanlara bulaştırdıkları hastalıklar, kolera, verem, tifo, basilinin, E. histolyrica, Entamoeba coli, Balantridium coli, Giardia intestinalis mikroplarının bulaşmasında çok önemli rol oynarlar.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kakalak Böceği nasıl bir hayvandır


  Kakalak böceği ile ilgili bilgi


  Kakalak böceği, hamam böceğinin bir türüdür. Kakalak böceğinin yeryüzünde bilinen 3.500 türü vardır. Kakalak heryerde yaşayabilen çok dayanıklı bir böcektir. Kakalak kutup bölgeleri hariç her bölgede yaşar ve çoğalır. Kakalak nemli ve ılık ortamda yaşamayı sever. Kakalağın neme sürekli ihtiyacı vardır. Kakalak gece aktif olarak yaşar, gündüz olduğunda yuvasında dinlenir. Kakalak dış ortamlardan evlerimize alışveriş poşetleri ile kanalizasyon boruları sızıntısı ile, alınan eşyalar arasında gelir. Kakalak oval ve yassı vücutludur. Kakalak yaklaşık 1,5-2cm boyundadır. Kakalak insanların yediği, yemediği her türlü gıdayı yer.Dişi kakalak yumurta kapsüllerini sırtında taşıyarak gezdiği her alana bırakabilir. Bu kapsüllerde 18-20 adet yavru bulunur. Kakalağın yumurtaları uygun nem ve sıcaklık ortamında 25-28 günde çatlar ve yavru kakalaklar ortaya çıkar. Kakalak yavruları ergin duruma gelene kadar çok defa gömlek değiştirir. Kakalak böceğinin iskeleti bedeni dışındadır. Kakalak erkeği kanatlı olur, dişi kakalak kanatlı değildir. Kakalak uçmak için kanat kullanmaz. Kakalak 300 yıldan uzun süredir varlığını sürdüren bir canlıdır. O günden bu yana değişim göstermeden gelmiştir. Kakalak böceğinin kanı beyaz renklidir.Halk arasında farklı isimlerle bilinir. Hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma, amerikan, alman hamam böceği, kakalak böceğinin diğer isimleridir. Kakalak aç olarak 1 ay, susuz olarak 1 hafta yaşar. Kakalak böceğinin kafası kopsa dahi 1 hafta yaşayabilir, açlıktan ölmez fakat susuzluktan ölür. Kakalak ısırmayan bir böcek olduğundan laboratuarlarda kolay incelenir.Çok hızlı hareket eder. Kakalak böceğinin ayaklarından 1 tanesi koparsa dengesini kaybeder, hızlı yürüyemez.Kakalak mikrop bulaştıran bir böcek türüdür, üzerinde birçok hastalık ve bakteri taşır. Kakalak böceğinden bulaşan hastalıklar; verem, hepatit, astım, alerjik hastalıklar, mantar hastalıkları, dizanteri gibi hastalıklardır.
+ Yorum Gönder


kakalak böceği,  kakalak,  kakalak bocegi,  kakalak böceği nedir,  kakalak böcegi,  kakalak yavrusu