+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Sivri Sinek Hakkında Tüm Bilinen Ve Bilinmeyen Gerçekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Sivri Sinek Hakkında Tüm Bilinen Ve Bilinmeyen Gerçekler
  Sivrisinek ile ilgili bilgiler


  Sivrisineğin özellikleri  Sivrisinek Anofel ve Küleks olmak üzere iki ana gruba ayrılır ve birçok türleri vardır. Temiz, sıcak, serin, kirli her türlü su birikintilerinde ürerler, Yumurtalarını su
  birikintilerine tek tek ve grup halinde bırakırlar.Sivrisinek Kurtçuk döneminden sonra uygun ısıda 8-9 günde ergin sinek haline gelir. Dişileri yumurtlamak için canlı kanı emmek zorundadır. Nemli ve loş ortamlarda barınırlar. Geceleri faaliyet gösterirler. Erkekleri meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. En az 3 km uçarak ürediği yerin çok geniş mesafelerine kadar yayılırlar ve canlıların yaşadığı ortamda yoğunlaşırlar.
  Anofeller Sıtma hastalığını yaymada rol oynar. Ayrıca Nil hummasi, Fil hastalığı, sarı humma, Beyin iltihabı gibi hastalık yayılmasında da önemli rolleri vardır. "Durgun su birikintilerini yok etmek.Her türlü birikinti suya, kanala, foseptige, havuza ve göle belli periyotlarla larvasit (larva öldüren ve üremeyi durduran) atmak en etkili yöntemdir.
  Sivrisinek Uçkun mücadelesinde ise Termal Fog, ULV, Soğuk sisleme veya rezidüel (kalıcı) uygulama metotlar ortama göre uygun ekipmanlarla yapılır. Geniş alanlarda iyi bir araştırma ve planlama yapmak gerekir. Bu sebeple bu konuda tecrübeli, profesyonel uygulayıcı gerekir.
  Sivrisineğin vücudu baş, göğüs ve karından oluşur. Göğüs kısmında kanatları ve altı tane ayağı vardır. Sivrisineğin başının her iki yanında antenleri vardır. Karın yapıları beslenmeleri açısından oldukça esnektir, kan emdikçe karın kısmı büyür ve genişler. Sivrisineklerde, erkek cinsleri kan emmez sadece dişi Sivrisinekler kan emer. Sivrisinek vücudunun altı katı kadar kan emebilmektedir. Sineğin kan emişinin limiti bir insanın günde 200 lt su içmesi anlamına gelmektir. Sivrisinek kan emerken vücudunda yüksek derecede basınç oluşur. Sivrisineğin vücudu bu basınca oldukça dayanıklıdır.
  Sivrisinek beslenmek için proteine ve şekere ihtiyaç duyar. Sivrisinek meyve, meyve suları ve bitkilerle beslenip protein ve şeker ihtiyacını giderir. Sivrisineğin erkeği ve dişisi bu şekilde beslenir. Dişi sinek canlıların kanına, yumurta ürettikleri için ihtiyaç duyar.

  Erkek sinekler kan emmez.Sivrisinek cilde en yakın damarı tespit edip, ağzının altındaki kesede iki tüp ikide neşter olarak kullandığı bıçak ile deride delik açar, akabinde tüplerden biri ile kendi salgısını buraya akıtıp canlıların kanının pıhtılaşmasını engeller. Dişi Sivrisinek diğer tüpü de deriye yerleştirip kan emişini gerçekleştirir.
  Sivrisinek barınabilmek için az ışık alan loş alanları ya da karanlık ve nemli ortamları seçer. Sivrisinekler gündüz pasif olup geceleri aktif yaşarlar. Gündüzleri ağaç kovuklarında, mağaralarda, hayvan barınaklarında evlerin loş alanlarında pasif olarak yaşamlarını sürdürürler. Sivrisinek minimum üç km uçabilir ve o alan içerisinde üreyip çok geniş alanlara yayılabilir.
  Sivrisinekler genellikle yaşam alanı olarak pis su akarlarında, lağım sularında, çöplüklerde, hayvan barınaklarında, su kenarlarında, mağara içlerinde ve durgun su kenarlarında yaşarlar. Sivrisinekler daha çok havada uçarken çiftleşirler. Dişi Sivrisinek çiftleşme zamanı geldiği zaman havada uçarken farklı kanat sesleri çıkarır ve bunu algılayan erkek Sivrisinek dişisini bulur ve çiftleşme gerçekleşir.Sivrisinekler çok iyi ses duyabilme özelliğine sahiptir. Erkek sineğin kafasında bulunan antenleri çok gelişmiştir, Sivrisinek bu antenleri sayesinde dişi sivrisineğin kanat çırpışını duyar ve bu kanat sesleri erkek sinekte çiftleşme isteği doğurur.

  Erkek sinek çiftleşmeden bir süre sonra ölür. Dişi Sivrisinek erkekten almış olduğu spermleri özel bir kesede saklayıp haftalar boyu döllenmiş yumurta yumurtlar. Dişi Sivrisinek her defada minimum 200 maksimum 400 kadar döllenmiş yumurta yapar. Dişi Sivrisinek çiftleşmeden hemen sonra canlıların kanını emmeye başlar. Yumurtaların gelişmesi için proteine ihtiyaç vardır ve canlıların kanında yüksek dozda protein bulunmaktadır bu nedenle dişi Sivrisinekler kan emmeye ihtiyaç duyarlar.
  Sivrisinek yumurtalarını nemli alanlara özellikle çamurlu ve bataklık alanlara bırakır. Yumurtadan çıkan larvaların suya ihtiyacı vardır bu nedenle dişi Sivrisinekler nemli ve ıslak bölgeleri seçer.Sivrisinekler bataklık, lağım, çamurlu pis yerlerde, hayvan barınaklarında yaşayıp insanların kanını emerek birçok hastalık bulaştırır. Kişiden kişiye virüs taşıyıcısı olup aynı zamanda bulaştırıcıdır. Bu hastalıklardan bazıları sıtma, sarıhumma, fil hastalığıdır.

  Sivrisinek ile mücadele de öncelikle lokal temizliğe dikkat edilmeli. çevrede bataklık ve çamur alan var ise kurutulmaya çalışılmalı, sızan lağım suyu var ise mutlaka önlemi alınmalı. Bunun dışında hayvan barınakları temiz tutulmalı, bu barınaklar ve bahçeler periyodik olarak özellikle yaz aylarında ilaç firmaları tarafından ilaçlanmalı.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Sivrisinek nasıl bir hayvandır


  Sivrisinek hakkında bilgiler


  Sinek türü olup ağızlarında sivri bir iğnesi olan küçük kanatlı hayvanlardır. Sivrisinek ağzında bulunan iğnesi ile insan ve hayvanlardan kan emer. Sivri sinek haşeresi ufak yapılı olup türüne bağlı olarak farklı boylarda olabilir. Genel olarak bir sivri sineğin boyu 3mm ile 1cm arasında değişmektedir. Bedeninin üst kısmında şeffaf kanatları bulunur. Sivrisineğin bedeninin alt kısmında toplam 6 ayağı bulunur ve ayakları bedenine oranla oldukça uzundur.Sivrisineğin baş kısmında iletişimi sağlayan ve besinlerin yerini tespit edilmesini sağlayan 2 adet antenleri bulunur.Sivrisineğin karın kısmı çok esnek bir yapıdadır insandan ve hayvandan şişene kadar kan emdiği zaman kesinlikle karnı patlamaz. Sivrisinek kendini buna göre ayarlar. Sivrisinek beslenmesinde genel olarak meyve ve sebze sularlını kullanır fakat dişi sivrisinek yumurtalarının gelişmesi ve yumurta bırakmak için mutlaka kana ihtiyaç duyar. Bu bakımdan insan ve hayvanlara saldırıp anını emer.
  Dişi sivrisinek kan emmeyi tamamladıktan sonra çiftleşir ve daha sonra yumurta bırakmaya çekilir. Sivrisinek yumurtasını bırakmak için uygun yerler arar. Sivri sinek genellikle yumurtasını sulak ve nemli alana bırakır. Sivrisinek yumurtası için dere ve akarsu kenarları, göl ve çukurda birikmiş su kenarları, lağım suyu kenarları, hayvan gübreliği üzerine, çöplüğe ve suyun bol olduğu her yere yumurtasını bırakır. Genel olarak bir sivrisinek her yumurta bırakmada 300 - 500 kadar yumurta bırakır.Sivrisinek yumurtaları çok kısa zamanda olgunlaşıp açılır ve yumurtadan larvalar çıkar. Yumurtadan çıkan sivrisinek larvaları kurtçuk şeklindedir.
  Sivrisinek geceleri aktif olup, akşam saatlerinde ve sabahın ilk saatlerinde oldukça çok görülürler. Sivri sinekler gündüzleri çok pasif olurlar genellikle dere kenarlarına ve gölgelik serin kısımlara kaçarlar. Sivrisinek nemli ortamları çok sever kuru sıcak havaları ve soğuk havaları sevmez. Bu bakımdan sivrisinekler kış aylarında fazla miktarda görülmezler. Sivri sinekinsanlardan ve hayvanlardan kan emerken kanla beraber birçok mikrop sivrisineğin vücuduna geçer. Sivrisineğin kan ile aldığı mikroplar sivrisineğin vücudunda ürer ve çoğalır. Bu mikroplar çoğu zaman yumurtaya geçer. Böylece bir defa mikrop alan sivri sinek irsi olarak kendi soyunda o mikrobu devam ettirir. Sivrisinek diğer canlıları ısırdığında vücudundaki bu atık mikropların bir kısmını bu canlının vücuduna enjekte eder ve böylece hastalıkları ve mikropları yaymış olur. Sivrisinek ile insana bulaşan belli başlı hastalıklar şunlardır; Grip salgını, fil hastalığı, sıtma hastalığı, sarıhumma, tifüs mikrobu, deri hastalıkları ve bazı alerjik hastalıkların insanlara bulaşmasında sivrisinekler önemli rol oynarlar. Sivrisinekler genellikle loş ortamlarda ve gece karanlıkta insanlara saldırırlar. Sivrisinek insanı ısırdığı zaman ısırılan yerde kaşınma, kızarma, kabarma ve acı his edilir.

+ Yorum Gönder


sivrisinek pis kanımı emer,  sivrisinek temiz kanımı emer,  sivrisinekler gündüz ne yapar,  sivrisinek kirli kanımı emer,  sivrisinekler kirli kanımı emer,  kuleks ve anofel ne turleri